| Autor: redakcja1

Unijny eksport drobiu na stabilnym poziomie

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, od stycznia do maja br. UE dostarczyła do krajów trzecich 553,6 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu – o 0,3% więcej niż w tym samym okresie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Unijny eksport drobiu na stabilnym poziomie

Eksport drobiu

W strukturze towarowej wolumenu eksportu dominowały produkty z kurcząt - 86% ogółu wysyłki drobiu, których sprzedaż poza UE zwiększyła się o 0,3% do 475 tys. ton. Wzrósł także wywóz wyrobów z indyka o 6% do 54 tys. ton.

 

Zmalał z kolei eksport mięsa kaczek o 38% do 2 tys. ton, gęsiny o 1% do 915 ton oraz żywca drobiu o 4% do 5,5 tys. ton i pozostałych produktów, tj. podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego o 9% do 16 tys. ton.

 

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnej wysyłce wyniósł 13%, a w obrębie roku dostawy wzrosły o 39%. Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmniejszyły się ze względu na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8. Japonia, Malezja, Singapur, Turcja i Ukraina zniosły embargo na import z tych krajów na początku czerwca br.

 

Głównymi importerami drobiu z UE w czasie analizowanego omawianego okresu br. były ponownie kraje afrykańskie – RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. dostawy do Rosji obniżyły się niemal do zera, z uwagi na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz niewielkie ilości przetworów drobiowych.

 

Zwiększyły się z kolei sporo dostawy na Filipiny, do Wietnamu, Chin, Ghany i na Ukrainę, a także do Beninu i Arabii Saudyjskiej. Mniejsza niż przed rokiem była wysyłka do Hongkongu, RPA, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Import drobiu

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w czasie pierwszych pięciu miesięcy 2015 r. wyniósł 304 tys. ton i był o 8,8% niższy niż rok wcześniej. Pozycję lidera w eksporcie drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia z 52% udziałem, jednak przy spadku wysyłek o ponad jedną piątą w ujęciu roku do 158 tys. ton.

 

Zmalały także dostawy drobiu z Chin, Chile, Argentyny i Izraela. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, zwiększyły się w obrębie roku o 9% do 113 tys. ton. Pojawiły się również dostawy amerykańskich elementów z kurcząt w ilości 816 ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!