| Autor: redakcja1

Francja wstrzymuje produkcję kaczek i gęsi

Francuskie ministerstwo rolnictwa przyjęło nową strategię zwalczania ptasiej grypy zakładającą, że ptactwo wodne jest nosicielem łagodnego szczepu wirusa, który następnie mutuje w postać wysoce zjadliwy - podaje FAMMU/FAPA.

Francja wstrzymuje produkcję kaczek i gęsi

Ptasia grypa we Francji

W związku z tym, francuscy producenci drobiu w południowo-zachodniej części kraju mają wstrzymać się na kilka miesięcy z nową produkcją kaczek i gęsi, a więc do czasu pełnej dezynfekcji gospodarstw produkcyjnych, ubojni i sprzętu po ogniskach zakażeń, który miały miejsce od listopada 2015 r.
 
Producenci mogą kontynuować dotychczasową hodowlę do czasu planowego uboju ptaków, ale z dniem 18 stycznia br. nie mogą wstawiać nowych piskląt do odchowu. Produkcja będzie mogła zostać wznowiona po zakończeniu dezynfekcji, a zatem pod koniec czerwca br. Nowa strategia została przedłożona do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
 
Zdaniem władz francuskich, od listopada 2015 r. do dn. 14 stycznia br. liczba ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu we Francji zwiększyła się do 69. Ze względu na epidemię, wiele krajów wprowadziło obostrzenia w przywozie francuskiego drobiu, w tym Japonia, największy na świecie importer pasztetu z otłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich – foie gras.
 
W dniu16 stycznia 2016 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2016/42 z dnia 15 stycznia 2015 r. dotyczącą niektórych środków ochronnych w stosunku do wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5 we Francji.
 
Z uwagi na rozprzestrzenianie się choroby Francja ustanowiła w grudniu 2015 r. dużą kolejną strefę zamkniętą wokół obszarów zapowietrzonych i zagrożonych, obejmującą kilka departamentów lub ich części w południowozachodnim regionie kraju. Strefa ta została określona w załączniku do decyzji Komisji nr 2015/2460 z dn. 23 grudnia 2015 r.
 
Francja zgłosiła niedawno następne ogniska ptasiej grypy, które wystąpiły poza obszarami wymienionymi w tej decyzji, jako należące do dalszej strefy zamkniętej. Wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej i ryzykiem rozprzestrzeniania się choroby, Francja poszerzyła dalszą strefę zamkniętą, a zmiany zostały uwzględnione w załączniku do decyzji Komisji nr 2016/42.Tagi:
źródło: