| Autor: redakcja1

UE: Pierwsze od lat dostawy jaj do USA

Najbardziej dotkliwa w historii epidemia ptasiej grypy w USA spowodowała już od początku roku straty na poziomie 10% - 35 mln szt. krajowego pogłowia kur niosek oraz znaczny niedobór podaży jaj – podaje FAMMU/FAPA.

UE: Pierwsze od lat dostawy jaj do USA

Eksport jaj do USA

Holandia, jako pierwsze państwo członkowskie UE, otrzymała zezwolenie na eksport pasteryzowanych produktów jajecznych do USA. Po raz pierwszy od 1987 r., z dniem 1 czerwca br. amerykańskie władze wydały zgody na dostawy pięciu holenderskim firmom. Prawdopodobnie Niemcy także będą mogły wysyłać niebawem jaja na rynek amerykański.

 

Eksperci holenderscy obawiają się jednak, że nagłe wznowienie wysyłki do USA może zakłócić krajowy i wewnątrzunijny handel w sektorze jaj. Holandia eksportuje zwykle blisko dwie trzecie krajowej produkcji jaj, a największym rynkiem zbytu są Niemcy.

 

Ocenia się, że eksport do USA może sięgnąć 100 mln szt., tj. 1% krajowego poziomu wytwarzania. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) prognozuje, że w 2015 r. import jaj do kraju zwiększy się w obrębie roku o ponad jedną czwartą do 500 mln szt. Całkowita podaż jaj będzie jednak o 4% mniejsza niż przed rokiem i wyniesie 100 mld szt.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!