| Autor: redakcja1

Produkcja i handel drobiem

Zakłady przemysłu drobiarskiego w październiku 2017 r. wytworzyły 236 tys. ton mięsa drobiowego, czyli więcej o 4,9% niż przed miesiącem i o 8,8% niż przed rokiem.

Produkcja i handel drobiem
W okresie dziesięciu miesięcy br. łącznie produkcja mięsa drobiowego w dużych zakładach przemysłowych była o 9,2% większa niż w tym samym okresie przedniego roku. Dynamika ta jest jednak niemal o połowę wolniejsza niż w 2016 r., kiedy wskaźnik wzrostu wyniósł prawie 17%. Jest to w dużym stopniu spowodowane wysoką podażą drobiu na rynku.
 
Następstwem wystąpienia w Polsce ognisk wirusa grypy ptaków w okresie od grudnia ubiegłego do kwietnia 2017 roku było spowolnienie przyrostu eksportu.
 
Sprzedaż zagraniczna w okresie dziewięciu miesięcy br. była o 10% - 74,6 tys. ton większa niż przed rokiem, podczas gdy w porównywalnym okresie 2016 r. dynamika zwyżki wynosiła blisko 25%. Spowolnienie to jest w dużym stopniu wynikiem obostrzeń importowych wprowadzonych przez wiele państw spoza UE, będących odbiorcami polskiego drobiu.
 
Aktualnie wiele z tych rynków stopniowo otwiera się ponownie, co stwarza korzystniejsze perspektywy na 2018 r. W okresie dziewięciu miesięcy br. wysyłka drobiu stanowiła 37% przemysłowej produkcji mięsa drobiowego, podczas gdy jeszcze w końcu pierwszego kwartału 42%. Skutkowało to spowolnieniem wzrostu produkcji. Przywóz mięsa drobiowego zwiększył się w tym samym okresie o 18,4%, tj. o 5,8 tys. ton w ujęciu do porównywalnego okresu 2016 r. Nadal stanowi to jednak niewielki odsetek krajowej konsumpcji.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!