| Autor: redakcja1

Produkcja i handel drobiem

Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, wytworzyły w maju 2017 r. ok. 232 tys. ton mięsa drobiowego, a więc to więcej o 11% niż przed miesiącem i o 18,4% niż rok wcześniej.

Produkcja i handel drobiem
Według Grzegorza Dybowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w okresie pięciu miesięcy br. w sumie produkcja mięsa drobiowego w dużych zakładach przemysłowych była o 8,4% większa niż w tym samym okresie przedniego roku. Dynamika ta jest jednak znacząco wolniejsza niż w roku 2016, kiedy wskaźnik zwyżki wyniósł 15,7%. Jest to w dużym stopniu następstwem występowania w Polsce ognisk wirusa grypy ptaków w okresie od grudnia ubiegłego do kwietnia 2017 roku.
 
Efektem wystąpienia wirusa jest również spowolnienie przyrostu eksportu. Sprzedaż zagraniczna w pierwszych czterech miesiącach br. była tylko o 4,8% - 15 tys. ton wyższa niż przed rokiem. Jest to w dużym stopniu następstwem obostrzeń importowych wprowadzonych przez wiele państw spoza UE będących odbiorcami polskiego drobiu. Efekty tego uwidoczniły się w kwietniu, kiedy to wywóz był mniejszy o 9,5% niż przed miesiącem i o 9,2% niż przed rokiem. Wysyłka stanowiła w tym czasie 34% przemysłowej produkcji mięsa drobiowego, podczas gdy jeszcze w marcu było to 42%.
 
Import mięsa drobiowego wzrósł w pierwszych czterech miesiącach br. o ponad 48% - 5,5 tys. ton w relacji do analogicznego okresu 2016 r. Nadal jest to jednak nieznaczny odsetek krajowego spożycia.


Tagi:
źródło: