Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Coraz więcej drobiu w Rosji. Roczna produkcja powyżej 3,7 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z sierpniowego raportu służb zagranicznych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa...

Jak wynika z sierpniowego raportu służb zagranicznych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS), w 2016 r. produkcja mięsa kurcząt w Rosji zwiększy się o 4,2% w ujęciu roku do 3,75 mln ton, a w 2017 r. wzrośnie już tylko o 0,5% do 3,77 mln ton.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek drobiu w Rosji

Według FAMMU/FAPA, dynamika produkcji przemysłowej osłabnie po dwóch dekadach sukcesywnej zwyżki, co jest wynikiem nasycenia rynku oraz zrównoważenia popytu i podaży. Zwiększające się koszty operacyjne i drogie kredyty zmniejszają marże producenckie i zmuszają ich do poszukiwania nowych rynków zbytu.
 
W 2016 r. wywóz mięsa kurcząt z Rosji wzrośnie prawie dwukrotnie do 140 tys. ton, a w 2017 r. tempo jego zmaleje do 14%. Wartość wysyłki wyrażona w dolarach zwiększy się prawdopodobnie w niższym stopniu niż kontyngent ze względu na silną konkurencję na rynkach bliskowschodnich i azjatyckich.
 
W 2017 r. w rosyjskim sektorze drobiarskim będzie nasilała się konkurencja, poziom wytwarzania wzrośnie, a dwadzieścia największych zakładów produkcyjnych, które będą miały coraz większy udział w rynku. Mniejsze gospodarstwa będą opuszczały branżę z powodu problemów finansowych. W 2016 r. Oczekiwane są rekordowe zbiory pszenicy w Rosji, co będzie sprzyjało przede wszystkim zintegrowanym gospodarstwom, produkującym także pasze.
 
Zdaniem lokalnych władz, jeżeli rosyjski wywóz drobiu nie będzie dynamicznie rozwijał się, trzeba będzie rozważyć wprowadzenie polityki ograniczenia krajowej produkcji. Ma to zapobiec nadpodaży i obniżeniu się cen na rosyjskim rynku drobiu. Oficjalne rosyjskie dane wskazują, że w pierwszym półroczu br. produkcja drobiu zwiększyła się o 4,9% względem tego samego okresu 2015 r. do 1,9 mln ton.
 
Tym samym eksport pozostaje na poziomie z roku zeszłorocznego, kiedy było to 45 tys. ton. Niektóre zakłady produkcyjne podnoszą poziom wysyłki, w tym głównie Cherkizowo, który w sierpniu br. skierował pierwsze partie mięsa kurcząt do Egiptu i Tanzanii.
 
Niemniej jednak, Rosja nie zrobiła jeszcze dużego postępu w obrębie zwyżki eksportu na duże rynki zbytu. Prowadzone są rozmowy z Chinami, ostatnio też zatwierdzono dostawy na Bliski Wschód, jednak w trakcie najbliższych 10-15 lat eksport nie zwiększy się znacząco. Poza tym rozwój wywozu drobiu z Rosji jest niepewny ze względu na sytuację geopolityczną oraz brak doświadczenia rosyjskich firm w obrębie promocji swoich produktów na rynkach zagranicznych.
 
Z uwagi na przedłużenie embarga importowego wobec dostawców zachodnich, rosyjski import mięsa kurcząt obniży się w tym roku o 12% do 220 tys. ton, a w 2017 r. nie ulegnie większej zmianie. Krajowe spożycie mięsa kurcząt wzrośnie w 2016 r. o 2,3% do 3,97 mln ton, a w 2017 r. już tylko o 0,5% do niespełna 4 mln ton. Mięso kurcząt będzie musiało konkurować na rosyjskim rynku coraz bardziej z taniejącą wieprzowiną i rosnącą podażą mięsa z indyków.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
 • Rosyjskie embargo
 • Rosyjskie embargo

  7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjskiej niektórych produktów rolnych pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2015 r. władze rosyjskie...
 • Problemy producentów drobiu
 • Problemy producentów drobiu

  Na obszarach występowania ptasiej grypy ceny za drób były zdecydowanie niższe i doprowadziły do trudnych sytuacji finansowych właścicieli gospodarstw. Ptasie fermy znajdujące się w wyznaczonych...
 • Mimo początkowych problemów z ptasią grypą wzrósł eksport drobiu z Polski
 • Mimo początkowych problemów z ptasią grypą wzrósł eksport drobiu z Polski

  Polska branża drobiarska rozpoczęła 2017 rok od walki z problemem grypy ptaków. Szczególnie w styczniu i lutym br. dynamicznie zwiększała się liczba następnych przypadków i ognisk tej choroby,...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl