| Autor: redakcja1

USDA: Koniunktura na unijnym rynku mięsa kurcząt brojlerów dalej będzie korzystna

Jak wynika z prognoz zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS) z września br., koniunktura na unijnym rynku mięsa kurcząt brojlerów w dalszym ciągu będzie korzystna zarówno w 2015 r., jak i w 2016 r.

USDA: Koniunktura na unijnym rynku mięsa kurcząt brojlerów dalej będzie korzystna

Rynek drobiu

Jak podaje FAMMU/FAPA, produkcja będzie coraz większa, a to przede wszystkim za sprawą rosnącego zapotrzebowania eksportowego, a także w mniejszym stopniu wewnętrznego. W 2015 r. UE-28 wytworzy w sumie 10,6 mln ton mięsa kurcząt, tj. o 2,6% więcej niż w 2014 r. Zwiększy się ona w większości państw liczących się na unijnym rynku drobiu, a najbardziej w Polsce, która staje się czołowym producentem w UE. Ekspansji poziomu wytwarzania sprzyjają mniejsze ceny pasz, notowane od 2014 r., co zwiększa konkurencyjność i rentowność produkcji. Podobny trend utrzyma się także w 2016 r., gdy produkcja mięsa kurcząt zwiększy się prawdopodobnie o 1,5% do 10,8 mln ton.

 

Amerykanie prognozują, że konsumpcja drobiu w UE w 2015 r. wzrośnie o 2,5%, a w 2016 r. już tylko o 1,1% do 1,3 mln ton. Konkurencyjność cenowa w odniesieniu do innych gatunków mięsa oraz wzrost wytwórczości będą nadal faworyzowały mięso kurcząt.

 

W 2015 r. unijny wywóz mięsa kurcząt wzrośnie prawdopodobnie o 2,1% do 1,15 mln ton, pomimo rosyjskiego embarga na przywóz żywności, wprowadzonego w sierpniu 2014 r. Zwyżka wysyłki wspierana jest przede wszystkim silnym zapotrzebowaniem ze strony krajów Azji i Afryki Subsaharyjskiej.

 

Konkurencyjności unijnego mięsa kurcząt, przede wszystkim tańszych elementów z kością i mięsa odkostnionego mechanicznie do tych krajów (np. na Filipiny czy do Malezji), sprzyja zmniejszenie kosztów produkcji za sprawą spadku cen zbóż. Na 2016 r. USDA przewiduje umocnienie dynamiki wzrostu unijnego wysyłki do 4,3%.

 

W 2015 r. unijny przywóz mięsa kurcząt wzrośnie minimalnie, a w 2016 r. pozostanie niezmiennie na poziomie 710 ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia i Tajlandia. Od 2012 r. zwiększa się import tajskich solonych, mrożonych elementów kurcząt na rynek unijny, kosztem dostaw z Brazylii. Jakość tajskich produktów lepiej odpowiada preferencjom unijnych odbiorców.

 

Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą przyczyniło się z kolei do zwiększenia się wywozu ukraińskiego mięsa kurcząt na rynek unijny do 20 tys. ton w 2015 r. w ramach kontyngentu bezcłowego - zauważa FAMMU/FAPA.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!