| Autor: redakcja1

Rynek drobiu w Polsce w 2013 r. Rentowność i opłacalność chowu kurcząt pogorszyła się

Od kwietnia 2013 r. tanieją pełnoporcjowe mieszanki paszowe dla drobiu. W listopadzie ceny pasz przemysłowych dla kurcząt brojlerów zmalały o 0,8% w relacji do października i były o 12,1% mniejsze niż rok wcześniej.- poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rynek drobiu w Polsce w 2013 r. Rentowność i opłacalność chowu kurcząt pogorszyła się
Także ceny przemysłowych mieszanek paszowych dla indyków obniżyły się i w listopadzie były niższe o 1% niż przed miesiącem oraz o 10,6% niż przed rokiem. Jednakże przeciętnie w całym okresie jedenastu miesięcy 2013 r. mieszanki pasz dla kurcząt były droższe o 2,7%, a dla indyków o 2,2% w odniesieniu do 2012 roku. Drożejącym paszom towarzyszyły stosunkowo wysokie ceny skupu żywca drobiowego. Nie rekompensowały one jednak całkowicie wzrostu cen pasz.
 
Z danych zebranych przez Dybowskiego wynika, że w grudniu 2013 roku kurczęta rzeźne kosztowały o 1,2% więcej niż w listopadzie, ale za to o 4% mniej niż w grudniu 2012 r. natomiast ceny skupu indyków zmalały o 0,7% w ujęciu miesięcznym, ale były o 7,6% większe niż przed rokiem. Jednak przeciętna roczna cena skupu kurcząt była wyższa niż przed rokiem o 1,1%, a indyków o 7,7%.
 
Średnia rentowność chowu kurcząt pogorszyła się w 2013 r. Relacja cen żywiec/pasza, która przeciętnie w 2012 r. wynosiła 2,72, spadła w 2013 r. do granicy 2,63. także aktualna opłacalność chowu kurcząt uległa pogorszeniu. Relacja cen żywiec/pasza w listopadzie 2013 r. była mniejsza niż w październiku. Przyczynił się do tego spadek cen skupu kurcząt.
 
W Rynku Rolnym podano także, że w przypadku indyków w listopadzie relacja cen żywiec/pasza wyniosła 4,30, a zatem sporo powyżej progu rentowności, choć na poziomie mniejszym niż w październiku. W grudniu 2013 roku ceny skupu indyków zmalały w porównaniu z listopadem. Rentowność chowu może się zatem nieznacznie pogorszyć, ale nadal pozostanie wysoka.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!