| Autor: redakcja1

Spadek eksportu jaj i ich przetworów z Polski

W 2014 r. wolumen eksportu jaj i przetworów jajecznych zmniejszył się w stosunku do 2013 r. o 7% do 226 tys. ton, a jego wartość była o 2% niższa i wyniosła 240 mln EUR – podaje FAMMU/FAPA.

Spadek eksportu jaj i ich przetworów z Polski

Dodatnie saldo w handlu zagranicznym sektora jaj wzrosło o 0,4%, a w obrębie roku do 188 mln EUR, z uwagi na równoległy spadek importu o 22% do 5 tys. ton, przy wydatkach mniejszych o 12%, tj. 52 mln EUR.

 

Średnie ceny jaj spożywczych w Polsce klas M i L w 2014 r. wyniosły 523,3 zł/100 kg - 125 EUR/100 kg i były niższe o 2% od średniej ceny w UE i o 3% w ujęciu roku.


Głównymi odbiorcami w sektorze jaj pochodzących z Polski pozostały tradycyjnie państwa Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim Niemcy, Holandia, Włochy i Czechy. Te cztery państwa te miały 68% udziału w wartości polskiego wywozu sektora jaj. Pośród krajów trzecich (spoza UE) największym odbiorcą jaj z Polski stał się Irak.

 

Czołowymi dostawcami jaj i przetworów do Polski w minionym roku były także państwa unijne. W tej grupie dominowały Holandia, Niemcy, Francja i Czechy, skąd pochodziło prawie dwie trzecie wartości całego przywozu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!