| Autor: redakcja1

Spadek unijnego eksportu drobiu (I-II 2014)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ponad 203 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu, a więc o 2% mniej niż w analogicznym czasie 2013 r – informuje FAMMU/FAPA.

Spadek unijnego eksportu drobiu (I-II 2014)
Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym drobiem zwiększyło się jednak w obrębie roku o 3% do 72,5 tys. ton, gdyż w tym czasie spadł import.
 
W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt - 85% całego eksportu drobiu, których wysyłka zmalała w ciągu roku o 0,6%. Odnotowano także obniżkę sprzedaży mięsa indyczego o 11% i gęsiego o 14%. Natomiast zwiększył się eksport żywca drobiowego o 1% oraz mięsa kaczek o 12%.
 
Największe ilości drobiu wyeksportowano poza UE tradycyjnie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. Udział Polski w unijnym wywozie zwiększył się z 9% do 10%, a w ciągu roku wysyłki wzrosły o 20%, przy czym najwięcej wśród czołowych unijnych eksporterów. Polska wyprzedziła Niemcy w wysyłce drobiu do krajów trzecich.
 
Głównym odbiorcą unijnego drobiu w pierwszych dwóch miesiącach roku stał się Benin, gdzie dostawy w obrębie roku wzrosły o ponad jedną trzecią do 27 tys. ton. Większe były także wysyłki unijnego drobiu do RPA o 23% i Hongkongu o 7%. Eksport do Arabii Saudyjskiej, wiodącego importera unijnego drobiu w roku minionym, zmalały o ponad 25%.
 
W odniesieniu do pozostałych ważniejszych odbiorców zanotowano również spadki wywozu: do Rosji o 4%, Ghany o 26%, na Ukrainę o 53%, do Jemenu o 11%, Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 0,2% oraz do Chin o 26%.
 
Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w analizowanym czasie obecnego roku wyniósł 130 tys. ton i był o 4,4% mniejszy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia z wynikiem 80 tys. ton i 62% całkowitego przywozu, przy wzroście wolumenu sprzedaży o 2%. Przywóz z Tajlandii będącej drugim eksporterem drobiu na rynek unijny, spadł natomiast o 8%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!