Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek unijnego eksportu drobiu (I-II 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku Unia...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ponad 203 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu, a więc o 2% mniej niż w analogicznym czasie 2013 r – informuje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym drobiem zwiększyło się jednak w obrębie roku o 3% do 72,5 tys. ton, gdyż w tym czasie spadł import.
 
W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt - 85% całego eksportu drobiu, których wysyłka zmalała w ciągu roku o 0,6%. Odnotowano także obniżkę sprzedaży mięsa indyczego o 11% i gęsiego o 14%. Natomiast zwiększył się eksport żywca drobiowego o 1% oraz mięsa kaczek o 12%.
 
Największe ilości drobiu wyeksportowano poza UE tradycyjnie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. Udział Polski w unijnym wywozie zwiększył się z 9% do 10%, a w ciągu roku wysyłki wzrosły o 20%, przy czym najwięcej wśród czołowych unijnych eksporterów. Polska wyprzedziła Niemcy w wysyłce drobiu do krajów trzecich.
 
Głównym odbiorcą unijnego drobiu w pierwszych dwóch miesiącach roku stał się Benin, gdzie dostawy w obrębie roku wzrosły o ponad jedną trzecią do 27 tys. ton. Większe były także wysyłki unijnego drobiu do RPA o 23% i Hongkongu o 7%. Eksport do Arabii Saudyjskiej, wiodącego importera unijnego drobiu w roku minionym, zmalały o ponad 25%.
 
W odniesieniu do pozostałych ważniejszych odbiorców zanotowano również spadki wywozu: do Rosji o 4%, Ghany o 26%, na Ukrainę o 53%, do Jemenu o 11%, Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 0,2% oraz do Chin o 26%.
 
Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w analizowanym czasie obecnego roku wyniósł 130 tys. ton i był o 4,4% mniejszy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia z wynikiem 80 tys. ton i 62% całkowitego przywozu, przy wzroście wolumenu sprzedaży o 2%. Przywóz z Tajlandii będącej drugim eksporterem drobiu na rynek unijny, spadł natomiast o 8%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • Aktualne szacunki podaży i popytu na rynku zbóż i oleistych - kwietniowa prognoza USDA
 • Aktualne szacunki podaży i popytu na rynku zbóż i oleistych - kwietniowa prognoza USDA

  We wtorek (10-04-2018) Amerykański Departament Rolnictwa opublikował najnowsze prognozy dla rynków rolnych w sezonie 2017/18. Najważniejsze zmiany dotyczyły produkcji soi i kukurydzy w Ameryce...
 • Wzrost cen ziemniaków
 • Wzrost cen ziemniaków

  Jak wynika z danych organizacji producentów ziemniaków Północno-Zachodniej Europy (NEPG) zapasy ziemniaków są wyższe niż w poprzednim sezonie, jak również w stosunku do średniej pięcioletniej.
 • Ocena opłacalności produkcji rolniczej
 • Ocena opłacalności produkcji rolniczej

  Rolnicy pozytywnie ocenili bieżącą (grudzień 2017 r.) opłacalność produkcji rolniczej. Jednak przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi zmniejszyła się z 5,3 pkt. proc. w czerwcu do 2,5 pkt....
 • Protekcjonizm gospodarczy uderza w eksporterów polskiej żywności
 • Protekcjonizm gospodarczy uderza w eksporterów polskiej żywności

  Prawie 80 proc. polskich produktów rolno-spożywczych trafia do Unii Europejskiej. Zagrożeniem dla wysyłki jest coraz silniejsze zjawisko protekcjonizmu, jak liczne kontrole sanitarne, negatywne...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl