| Autor: redakcja1

Rabobank: Marża producentów drobiu będzie stopniowo poprawiać się

Według raportu Rabobanku, w I kwartale 2016 r. należy oczekiwać poprawy marży producentów drobiu na świecie będzie stopniowo poprawiać się. Największymi czynnikami wpływającymi na poprawę sytuacji mają być zwiększający się popyt, mniejszy wzrost podaży w największych regionach produkcji, a więc w USA, Chinach, Tajlandii i w Europie oraz zwyżka cen.

Rabobank: Marża producentów drobiu będzie stopniowo poprawiać się

Światowy rynek drobiu

W zeszłym roku na rynku mięsa białego wystąpiła nadpodaż, a rentowność produkcji zmalała. Jak zaznacza FAMMU/FAPA, obostrzenia importowe względem drobiu zarodowego z USA wpłyną na spadek produkcji w Chinach, Tajlandii i Korei Płd. w drugiej połowie 2016 r.
 
Światowy handel mięsem drobiu w 2016 r. będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej związanej z ptasią grypą oraz od wahań kursów walut. Ceny elementów kurcząt, które mają największy udział w handlu, w 2015 r. zmniejszyły się: piersi kurcząt, całych tuszek i przetworów z kurcząt o 20%, a ćwiartek i udek kurcząt nawet o połowę. Obniżka cen została aktualnie zatrzymana, a w dalszej części roku notowania powinny stopniowo rosnąć. Główną niewiadomą pozostaje jednak ptasia grypa i ewentualne restrykcje przywozowe.
 
W Brazylii i Rosji negatywnym czynnikiem wpływającym na sektor drobiu są niskie kursy rodzimych walut. W Brazylii oznacza to zwiększenie się kosztów produkcji o 30% względem roku minionego, przede wszystkim z uwagi na podrożenie importu dodatków paszowych i leków. W globalnym handlu drobiem w 2016 r. coraz większą rolę będą odrywali drugoplanowi dostawcy np. Tajlandia, Malezja, Rosja i Ukraina.Tagi:
źródło: