| Autor: redakcja6

Sytuacja cenowa na rynku drobiu w Polsce. Prognoza cen na marzec i czerwiec 2014

W okresie od stycznia do końca lipca 2013 roku odnotowano wzrost cen skupu kurcząt brojlerów. Przyczynił się do tego krajowy i zagraniczny na ten gatunek drobiu. Natomiast już w kolejnych miesiącach 2013 roku ceny skupu żywca drobiowego spadły – poinformowała Agencja Rynku Rolnego.

Sytuacja cenowa na rynku drobiu w Polsce. Prognoza cen na marzec i czerwiec 2014
Do października 2013 roku wzrostową tendencję notowano także w obrębie cen skupu indyków. Z kolei w listopadzie i grudniu ubiegłego roku ceny te uległy obniżeniu, niemniej były nadal wyższe niż przed rokiem.
 
Z danych polskich zakładów drobiarskich objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w dniach od 6 do 12 stycznia 2014 roku, ceny skupu kurcząt brojlerów ukształtowały się na poziomie 3,55 zł/kg i były o 15% niższe od przeciętnej ceny w lipcu ubiegłego oraz o 6% niższe w relacji rocznej. Jednocześnie ceny skupu indyków wynosiły 5,67 zł/kg, co oznacza wzrost o 2% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
 
Jak podaje ARR, w pieszej połowie 2013 roku ceny zbytu tuszek kurcząt wykazywały tendencję wzrostową, osiągając na przełomie lipca i sierpnia poziom 6,46 zł/kg. W czwartym kwartale ze względu na czynniki sezonowe, odnotowano spadek tych cen. Natomiast w drugim tygodniu stycznia 2014 roku, tuszki kurcząt patroszonych opiewały na kwotę 5,62 zł/kg, tj. o 1% niższą r/r, a także o 13% niższaą niż w okresie sezonowego wzrostu cen. W obrębie indyków zaobserwowano 2-procentową zwyżkę.
 
Z szacunków analityków ARR wynika, że w pierwszej połowie 2014 roku ceny skupu kurcząt brojlerów będą oscylować na poziomie 5-10% niższym niż w analogicznym okresie 2013 roku. Sytuacja ta spowodowana będzie wzrostem produkcji w kraju i za granicą oraz prognozowanym spadkiem cen trzody chlewnej i bydła.
 
Na podstawie powyższych założeń, zespół ekspertów przewiduje, że przeciętne ceny skupu kurcząt brojlerów do czerwca 2014 roku mogą wynieść:
  • w marcu: 3,60-3,80 zł/kg
  • w czerwcu: 3,70-4,00 zł/kg.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!