| Autor: redakcja1

Unijna produkcja drobiu wzrosła o 3,6% (I-VI 2015)

Według danych Komisji Europejskiej (KE) w najnowszym raporcie ”Short term outlook” unijna produkcja drobiu w pierwszym półroczu 2015 r. produkcja wzrosła o 3,6 proc. w ujęciu rocznym, czyli zwiększała się w takim samym tempie jak w 2014 r. Jak zauważa Bank BGŻ BNP Paribas zwyżka napędzana jest przez nowe kraje członkowskie, gdzie w omawianym okresie w br. zaobserwowano ponad 10 proc. wzrost kontyngentu produkcji drobiu. Polska w tym względzie wiodła prym z 12 proc. tempem wzrostu.

Unijna produkcja drobiu wzrosła o 3,6% (I-VI 2015)

Produkcja drobiu w UE

W II połowie 2015 r., w ocenie ekspertów KE, można oczekiwać nieznacznego spowolnienia produkcji drobiu w UE do 2,6 proc. w skali roku. Co ciekawe, jest to porównywalna dynamika do pozostałych segmentów mięsa, w tym wieprzowego i wołowego. Niemniej jednak, drób jest drugim co do wielkości produkcji gatunkiem mięsa wytwarzanym na terenie UE i stanowi 58 proc. produkcji wieprzowiny.
 
W okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2015 r. eksport mięsa drobiowego na rynki trzecie zmalał o 0,8 proc. Z jednej strony coraz więcej zamówień na unijny surowiec pojawia się z Filipin, Beninu, Arabii Saudyjskiej oraz Ghany, z drugiej strony ważne dla rynku jest zaprzestanie sprzedaży surowca na rynek rosyjski. Interesujące jest także zintensyfikowanie wywozu mięsa drobiowego z Unii do Chin kosztem mniejszych zamówień pochodzących z Hongkongu. Podobne zmiany mają miejsce w eksporcie wieprzowiny. KE przewiduje zwiększenie dynamiki wywozu w całym 2015 r. do 3,5 proc., a więc do 1,4 mln t. Będzie to możliwe za sprawą wzrastającego zapotrzebowania ze strony z rynków azjatyckich oraz afrykańskich.
 
Ważnym rynkiem zbytu mięsa drobiowego jest RPA. Pomimo nałożenia przez władze tego kraju ceł antydumpingowych na mięso drobiowe pochodzące z Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec, RPA jest w dalszym ciągu ważnym importerem unijnego surowca. W związku z tym, niektóre polskie firmy ubiegają się aktualnie o pozwolenie na sprzedaż swoich produktów drobiowych do RPA. Proces zatwierdzenia tych podmiotów przez odpowiednie władze RPA jeszcze się nie zakończył. Jednakże jest to istotny czynnik, który wspierałby dostawy polskiego mięsa drobiowego na rynki pozaunijne.
 
W czasie pierwszych siedmiu miesięcy 2015 r. zaobserwowano 0,3 proc. zwyżkę importu mięsa drobiowego na rynek UE. Był on napędzany przede wszystkim przez wzrost sprzedaży mięsa z Tajlandii. Brazylia, kolejny ważny partner handlowy, wysłała w omawianym okresie o 10 proc. mniej surowca do UE. Wynika to z intensyfikacji wymiany handlowej z innymi krajami pozaunijnymi oraz zwiększeniem popytu na drób na rynku krajowym.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!