| Autor: redakcja1

Rynek mięsa drobiowego w 2016 r. Światowa produkcja wzrośnie do 116 mln ton

W 2016 r. produkcja mięsa drobiowego na świecie może zwiększyć się o 0,9% do 115,8 mln ton. Tempo wzrostu będzie zatem słabsze niż w 2015 r., a także dużo mniejsze od średniej dynamiki wzrostu z ostatnich dziesięciu lat, tj. 3,3%.

Rynek mięsa drobiowego w 2016 r. Światowa produkcja wzrośnie do 116 mln ton

Rynek drobiu na świecie

Produkcja w krajach rozwijających, gdzie skupione jest ponad 60% produkcji, będzie minimalnie niższe niż przed rokiem. W krajach rozwiniętych wytwórczość mięsa drobiowego zwiększy się natomiast o 2,3%. Rosnący popyt na drób na rynku globalnym oraz dość niskie koszty pasz sprzyjać będą wzrostowi produkcji tego gatunku mięsa w wielu krajach. Znacznej jej zwyżki można się spodziewać w Stanach Zjednoczonych o 2,6% do 21,8 mln ton oraz w Brazylii o 3% do 14,2 mln ton. Więcej mięsa drobiowego wyprodukują także kraje Unii Europejskiej, Indie, Meksyk oraz Argentyna, a także wielu mniejszych krajach na świecie. Tymczasem produkcja w Chinach będących drugim największym producentem mięsa drobiowego na świecie, obniży się o 5% do nieco ponad 18 mln ton. Spadek ten będzie odbiciem słabego popytu na drób na rynku wewnętrznym. Mniej drobiu wyprodukuje także Afryka Południowa, gdzie krajowy przemysł nie radzi sobie zbyt dobrze z konkurencją tańszego mięsa, pochodzącego z importu z zagranicy. Zwiększy się za to produkcja mięsa drobiowego w Rosji o 1,6%, natomiast w Turcji pozostanie na zbliżonym poziomie z ubiegłego roku.
 
Drób to gatunek mięsa, który najczęściej trafia do handlu - 41% udziału w handlu mięsem. W ostatnich dziesięciu latach wolumen handlu tym rodzajem mięsa zwiększył się o blisko 50%. W 2016 r. do światowego handlu trafi 12,7 mln ton mięsa drobiowego, tj. o 4,4% więcej niż w 2015 r., kiedy to odnotowano spadek jego wywozu po raz pierwszy od 2009 r. Do zwyżki eksportu przyczynią się zwiększony popyt na drób na rynku światowym, rosnące spożycie tego gatunku mięsa, a także wysokie ceny. Czynniki te wpłyną na zwiększony przywóz drobiu przez takie kraje, jak: Afryka Południowa, Japonia oraz Irak. Te same czynniki przyczynią się do wzrostu zakupu drobiu przez kraje Unii Europejskiej, Filipiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Meksyk, Chile oraz Arabię Saudyjską. Mniej drobiu sprowadzi natomiast Wietnam, ze względu na rosnącą produkcję na rynku wewnętrznym oraz spadek cen. Import do Rosji również będzie niższy, na co wpłynie ekspansja krajowej produkcji mięsa drobiowego oraz kontynuacja embarga na towary rolno-spożywcze nałożonego m.in. na kraje Wspólnoty oraz Stany Zjednoczone. Zakup tego gatunku mięsa zredukuje także Angola, Benin, Kanada oraz Kuba.
 
W ocenie analityków FAMMU/FAPA, głównym beneficjentem wzrostu globalnego popytu na drób stanie się Brazylia, która w 2016 r. wyeksportuje rekordową ilość 4,6 mln ton mięsa drobiowego, tj. o 6,5% więcej niż rok wcześniej. W I połowie br. wywóz tego gatunku mięsa z Brazylii do Chin zwiększył się o ponad 40%. Więcej brazylijskiego drobiu trafiło również do Egiptu, Iraku, Japonii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2016 r. Stany Zjednoczone wywiozą prawdopodobnie 3 mln 595 tys. ton mięsa drobiowego, tj. o 3% więcej niż przed rokiem. Amerykański handel drobiem odczuwa negatywny wpływ kontynuacji rosyjskiego embarga, a także, co jest dużo bardziej kłopotliwe, ograniczenia eksportowe związane z wirusem ptasiej grypy (HPAI), które wprowadziło w 2015 r. szereg krajów na świecie. W br. zwiększy się wywóz tego gatunku mięsa z krajów Unii Europejskiej, Tajlandii i Ukrainy. Mniej drobiu wyeksportują natomiast Turcja, Argentyna oraz Chiny.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!