| Autor: mikolaj

Unijny eksport drobiu na poziomie 800 tys. ton

Według danych Komisji Europejskiej, od stycznia do lipca br. UE wyeksportowała do krajów trzecich 790,4 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu – o 0,2% mniej niż w tym samym okresie 2014 r.

Unijny eksport drobiu na poziomie 800 tys. ton

Eksport drobiu z UE

Jak zauważa FAMMU/FAPA, w strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (86% ogółu eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE wzrosła o 0,1% do ok. 679 tys. ton. Zwiększył się również wywóz mięsa indyczego (+3% do 79 tys. ton). Obniżyły się natomiast wysyłki mięsa kaczek (-35% do ok. 2,9 tys. ton), gęsiny (-2% do 1,3 tys. ton) oraz żywego drobiu (-1% do 7 tys. ton) i pozostałych produktów (podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego (-11% do 21,5 tys. ton).

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o ponad jedną trzecią. Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmalały z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8. Japonia, Malezja, Singapur, Turcja i Ukraina zniosły zakazy importu z tych krajów w czerwcu br.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w ciągu omawianego okresu br. były ponownie kraje
afrykańskie – RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong, Ghana i Filipiny. Wysyłki do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych. Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Chin, Wietnamu, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do Beninu, RPA i Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Import drobiu do UE

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2015 r. wyniósł ok. 464 tys. ton i był o 1,8% niższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (53% całkowitego przywozu), jednak przy spadku wysyłek o 11% w skali roku do 246 tys. ton. Obniżyły się również dostawy drobiu z Chin (-13%), Chile (-30%), Argentyny (-10%) i Izraela (-34%). Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w ciągu roku o 11% do 170 tys. ton. Trzecim dostawcą drobiu do UE stała się Ukraina, która ulokowała na rynku unijnym ok. 17 tys. ton mięsa kurcząt, ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Wzrost eksportu do UE nastąpił dzięki autonomicznym preferencjom handlowym dla Ukrainy. Największe ilości ukraińskiego drobiu trafiły do Holandii i Niemiec.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!