| Autor: redakcja11

Wzrośnie światowa produkcja drobiu w 2016 r.

Zgodnie z najnowszymi prognozami, zawartymi w raporcie FAO Food Outlook światowa produkcja drobiu w 2016 r. wzrośnie w stopniu umiarkowanym o 1,1% do 116,2 mln t. Oczekiwana jest także zwyżka handlu mięsem drobiowym o 3,5%, do 12,7 mln t.

Wzrośnie światowa produkcja drobiu w 2016 r.

Eksperci banku BGŻ BNP Paribas podkreślają, że od połowy 2014 r. ceny drobiu nieustannie maleją. W maju 2016 r. były one o 16% niższe w odniesieniu do roku poprzedniego. Utrzymująca się tendencja spadkowa cena mięsa drobiowego na światowym rynku, a także rosnący popyt wewnętrzny, były istotnymi czynnikami, które stymulowały zapotrzebowanie importowe między innymi w: Arabii Saudyjskiej, RPA, Japonii, Wietnamie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Te same zjawiska były skutkiem wzrostu przywozu w: Angoli, Unii Europejskiej i Kanadzie.

 

Poprzez rosnący popyt na drób, a także trwały spadek cen pasz, można zaobserwować ciągły wzrost produkcji w tym sektorze. Jednocześnie warto zaznaczyć, że malejący popyt konsumpcyjny w Chinach może być przyczyną zmniejszenia się o 5% produkcji tego gatunku mięsa, a także importu.

 

Podobne trendy po stronie przywozu można zaobserwować w Rosji, gdzie wzrost krajowej produkcji, a także utrzymywane embargo handlowe na wybrane produkty rolno-spożywcze może przyczynić się do kolejnego spadku poziomu zakupów. Ograniczenia importu spodziewane są także w Stanach Zjednoczonych i Beninie.

 

Istotny wpływ na sytuację na globalnym rynku drobiu nadal mają przypadki wykrycia nowych ognisk ptasiej grypy (HPAI) m.in. w Stanach Zjednoczonych i związane z tym ograniczenia handlowe. W związku z zaistniałą sytuacją szacuje się, że w 2016 r. w USA nastąpi ograniczona zwyzka wywozu o 1,5% do 3,5 mln t. W pierwszym kwartale 2016 r. sprzedaż drobiu w Stanach Zjednoczonych spadła o 7,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2015 r. Odwrotne tendencje są w Brazylii, gdzie eksport wzrósł o 5,9% w 2015 r. i prognozuje się, że w 2016 r. wzrośnie nawet o 7,1%.

Tym samym oznacza to, że Brazylia stanie się wiodącym eksporterem mięsa drobiowego wyprzedzając przy tym Stany Zjednoczone. Wzrost wywozu oceniany jest również w przypadku: Rosji, Arabii Saudyjskiej, Ukrainy, Chile, Białorusi, Unii Europejskiej i Kanady. Natomiast spadek może zostać odnotowany przez Turcję, Chiny i Australię. Tagi:
źródło: