| Autor: redakcja1

Wzrost cen na rynku kurcząt brojlerów

Jak wynika z danych MRiRW, średnia cena żywca w okresie wcześniejszych 5 tygodni zwiększyła się o 5% - 0,19 zł/kg.

Wzrost cen na rynku kurcząt brojlerów

Ceny drobiu w Polsce


W opinii analityków Banku BGŻ aktualnie wzrosty są nieco wyższe niż obserwowane w tym samym czasie w ostatnich pięciu latach, kiedy to ceny zwiększały się średnio o 0,13 zł/kg. W efekcie cena żywca drobiowego ukształtowała się w granicy 4,02 zł/kg (11-17.08.2014), przez co jest na najwyższym poziomie cen odnotowanych w bieżącym roku.

Eksport drobiu z Polski
 

Niemniej jednak, czynnikiem wspierającym wzrost cen jest korzystna sytuacja w eksporcie. Jak wynika z danych MRiRW, w pierwszej połowie tego roku eksport nieprzetworzonego mięsa drobiowego zwiększył się w skali roku o 15% do 330,5 tys. ton. Tak spora zwyżka nastąpiła przede wszystkim na skutek 17% wzrostu sprzedaży nieprzetworzonego mięsa drobiowego na rynku UE. Utrzymuje się także stałe zainteresowanie na polski drób na rynkach pozaunijnych. W pierwszej połowie 2014 roku kontyngent eksportu wzrósł o 14% w ujęciu rocznym.

Rentowność produkcji brojlerów
 

Poza tym poprawiła się rentowność produkcji brojlerów. Aktualne ceny żywca są o 4% mniejsze w obrębie roku, chociaż równocześnie odnotowano spore zniżki cen paszy grower/finisher. Według MRiRW w lipcu 2014 roku tonę paszy grower/finisher sprzedawano średnio za 1377 zł, a więc o 144 zł/t mniej niż przed rokiem.
 
W wyniku czego, w lipcu tego roku za kg żywca brojlera można było otrzymać 2,8 kg paszy grower/finsiher, przy czym dla porównania rok wcześniej ta relacja była na poziomie 2,67.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!