Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
UE: Wzrost eksportu drobiu (I-II 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w styczniu i lutym 2015 r. UE wyeksportowała do...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w styczniu i lutym 2015 r. UE wyeksportowała do krajów trzecich ponad 206 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu, a więc o 1,3% więcej niż w tym samym czasie 2014 roku – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport drobiu z UE

W strukturze towarowej kontyngentu wysyłki dominowało mięso, podroby i przetwory z kurcząt stanowiące 86% ogółu eksportu drobiu, których sprzedaż poza UE zwiększyła się o 2,3% do 177 tys. ton. Zmalał z kolei wywóz produktów z indyków o 4% do 19,8 tys. ton, kaczek o 36% do 772 ton oraz żywca drobiu o 14% do 1,8 tys. ton, w tym głównie piskląt kurcząt. Wysyłki produktów z gęsi wzrosły o 13% do 388 ton.

 

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska, Belgia i Hiszpania. Udział Polski w unijnym eksporcie wyniósł 13%, a w obrębie roku dostawy zwiększyły się o ponad jedną trzecią.

 

Wywóz z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii obniżył się w skali roku ze względu na restrykcje w handlu wywołane przypadkami ptasiej grypy. Największymi odbiorcami drobiu z UE w czasie pierwszych dwóch miesięcy tego roku były ponownie kraje afrykańskie – Benin i RPA oraz Arabia Saudyjska i Hongkong.

 

Wysyłki do Rosji zmalały niemal do zera, z uwagi na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych. Zwiększyły się natomiast ponadtrzykrotnie dostawy na Filipiny, dwukrotnie do Wietnamu, prawie o połowę do Chin, a także o jedną trzecią na Ukrainę i do Ghany. Niższa była sprzedaż do Beninu, Arabii Saudyjskiej, Hongkongu, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w styczniu i lutym 2015 r. wyniósł 122 tys. ton i był o 6,3% mniejszy niż przed rokiem. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia - ponad połowę całkowitego przywozu, jednak przy 22% zniżce wysyłek w skali roku do 63 tys. ton. Zmalały także dostawy drobiu z Chin i Argentyny. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w ciągu roku o 19% do 47 tys. ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Chów drobiu-utylizacja-produkcja energii
 • Chów drobiu-utylizacja-produkcja energii

  Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielem i założycielem Stowarzyszenia Polski Związek Hodowców Drobiu Łukaszem Pietrzakiem. Omawiany był plan inwestycyjny Stowarzyszenia...
 • Handel rybami i ich produktami
 • Handel rybami i ich produktami

  W styczniu 2018 r., spośród podstawowych grup produktów, wzrósł eksport przetworów i konserw z ryb o 12,7% do 12,07 tys. t.
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku

  Z badań wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały lepiej niż w roku poprzednim, zaobserwowano mniej roślin martwych i wątpliwych. Na plantacjach zasianych po optymalnych terminach...
 • Uproszczenia dla rolników w zakresie dywersyfikacji upraw
 • Uproszczenia dla rolników w zakresie dywersyfikacji upraw

  Minister Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl