| Autor: redakcja1

UE: Wzrost eksportu drobiu (I-II 2015)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w styczniu i lutym 2015 r. UE wyeksportowała do krajów trzecich ponad 206 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu, a więc o 1,3% więcej niż w tym samym czasie 2014 roku – podaje FAMMU/FAPA.

UE: Wzrost eksportu drobiu (I-II 2015)

Eksport drobiu z UE

W strukturze towarowej kontyngentu wysyłki dominowało mięso, podroby i przetwory z kurcząt stanowiące 86% ogółu eksportu drobiu, których sprzedaż poza UE zwiększyła się o 2,3% do 177 tys. ton. Zmalał z kolei wywóz produktów z indyków o 4% do 19,8 tys. ton, kaczek o 36% do 772 ton oraz żywca drobiu o 14% do 1,8 tys. ton, w tym głównie piskląt kurcząt. Wysyłki produktów z gęsi wzrosły o 13% do 388 ton.

 

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska, Belgia i Hiszpania. Udział Polski w unijnym eksporcie wyniósł 13%, a w obrębie roku dostawy zwiększyły się o ponad jedną trzecią.

 

Wywóz z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii obniżył się w skali roku ze względu na restrykcje w handlu wywołane przypadkami ptasiej grypy. Największymi odbiorcami drobiu z UE w czasie pierwszych dwóch miesięcy tego roku były ponownie kraje afrykańskie – Benin i RPA oraz Arabia Saudyjska i Hongkong.

 

Wysyłki do Rosji zmalały niemal do zera, z uwagi na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych. Zwiększyły się natomiast ponadtrzykrotnie dostawy na Filipiny, dwukrotnie do Wietnamu, prawie o połowę do Chin, a także o jedną trzecią na Ukrainę i do Ghany. Niższa była sprzedaż do Beninu, Arabii Saudyjskiej, Hongkongu, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w styczniu i lutym 2015 r. wyniósł 122 tys. ton i był o 6,3% mniejszy niż przed rokiem. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia - ponad połowę całkowitego przywozu, jednak przy 22% zniżce wysyłek w skali roku do 63 tys. ton. Zmalały także dostawy drobiu z Chin i Argentyny. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w ciągu roku o 19% do 47 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!