| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji drobiu w UE

Według danych Agra Europe, Komisja Europejska skorygowała w górę prognozy związane z produkcją drobiu w UE do 13,04 mln t, co oznacza wzrost o 2 proc. w obrębie roku.

Wzrost produkcji drobiu w UE

Produkcja drobiu w UE

Jak podkreśla Bank BGŻ taka zwyżka będzie napędzana przede wszystkim przez Niemcy, Hiszpanię, Holandię i Polskę. Natomiast sytuacja producentów we Francji i Włoszech jest mniej korzystna, co znajduje przełożenie w spadku kontyngentu produkcji w tych krajach. Taka dynamika na rynku EU nie utrzyma się w 2015 roku. Szacowana zwyżka produkcji wieprzowiny i wołowiny powinna przyczynić się do wyhamowania wzrostu sektora drobiowego do 0,7 proc. w przyszłym roku.

Import drobiu

KE zwraca także uwagę na zmniejszenie importu oraz eksportu mięsa drobiowego w UE. Najwięksi importerzy do UE przekierowują swój handel na rynki inne niż UE. Tajlandia systematycznie zwiększa sprzedaż na bliżej położone rynki Laosu i Japonii. Z kolei Brazylia więcej wysyła do Rosji, Arabii Saudyjskiej i Chin.

Eksport drobiu

Z drugiej strony obserwuje się mniejsze zapotrzebowanie na drób z UE w Arabii Saudyjskiej, Ukrainie, Jemenie, Ghanie. Natomiast rynek rosyjski w wyniku embarga, został całkowicie zamknięty. Jednakże, według USDA, w wyniku tańszych pasz i tym samym niższych kosztów produkcji sytuacja w unijnym eksporcie powinna polepszyć się już w 2015 r.

 Tagi:
źródło: