| Autor: redakcja1

Najniższa emerytura zostanie podniesiona do 1000 zł

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała o propozycji rządu dotyczącej podwyższenia rent i emerytur od marca 2017 r. Zgodnie z decyzją rządu, wysokość najniższej emerytury wzrośnie z 882,56 zł do 1000 zł. Również w KRUS wprowadzona zostanie gwarancja najniższej emerytury i renty na poziomie 1000 zł.

Najniższa emerytura zostanie podniesiona do 1000 zł
Wyższe renty i emerytury
 
- Wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione w ramach waloryzacji o wskaźnik wynoszący 100,73% – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
 
- Równocześnie zostanie wprowadzona minimalna gwarantowana podwyżka waloryzacji na poziomie 10 zł. Z tym, że emerytury z systemu pracowniczego, wypłacane poniżej gwarantowanej, a więc te bez spełnionego stażowego, zostaną zwaloryzowane na poziomie 100,73. Proporcjonalnie niższa podwyżka będzie odnosiła się do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i emerytury częściowej – poinformowała Elżbieta Rafalska.
 
Jak dodała minister Rafalska wysokość najniższej emerytury, z obecnej kwoty 882,56 (dla osób, które mają do niej prawo) zostanie podniesiona do 1000 zł. Renta socjalna z kwoty 741,35 zł do 840 zł, renta socjalna z 741,35 zł do 840 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł.
 
Zmiany w KRUS: 1000 zł najniższej emerytury i renty 
 
- W KRUS-ie zostanie wprowadzona gwarancja najniższej emerytury i renty  na poziomie 1000 zł i zostanie zmieniony mechanizm ustalania emerytury podstawowej – mówiła minister Rafalska. Będą one waloryzowane tak, jak w innych systemach.
 
Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej takie zmiany pozwolą na utrzymanie realnej wartości wszystkich rent i emerytur oraz ich siły nabywczej. Gwarantujemy przy tym bardzo niskim wskaźniku waloryzacji w miarę odczuwalną, lepszą kwotę tej waloryzacji, nie niższą niż 10 zł. Minimalną kwotą 10 zł zostaną objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają 1369 zł – mówiła. 
 
Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że propozycja waloryzacji mieści się w środkach budżetowych na 2017 r.


Tagi:
źródło: