| Autor: kkj6

Umocnienie polskiej waluty spowodowane przez niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych

Po zaskakującej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych, a także przypuszczeniach dotyczących kolejnych podwyżek w tym sezonie, polski złoty znacznie się wzmocnił.

Umocnienie polskiej waluty spowodowane przez niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych

Nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Rada takim posunięciem zupełnie zaskoczyła rynek. Natychmiastowym następstwem było umocnienie polskiej waluty. Kursy EUR/ PLN spadło do 3,8920, zaś USD/PLN na 2,7105. Reakcja na zaistniała sytuację była najbardziej widoczna na parze walut USD/PLN. Oprócz wzmocnienia złotówki przyczyniło się do tego osłabienie USD.


Wzmocnienie polskiej waluty nastąpiło znowu po konferencji prasowej, która odbyła się po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Eksperci uważają, że decyzja o podniesieniu stóp procentowych powinna zostać odebrana jako przyspieszenie cyklu, za którą opowiedziały się ciągłe zwyżki cen żywności, energii itp.


Uważają też, że można się spodziewać kolejnych zwyżek w niedalekiej przyszłości. Podkreślają jednak, że decyzja ta nie została zaakceptowana jednomyślnie, a także nie powstała po to aby sprzyjać celowi kursowemu tylko inflacyjnemu.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!