| Autor: redakcja1

W wakacje bezrobocie może spaść poniżej 10%

Obserwowany od pewnego czasu spadek bezrobocia będzie się utrzymywał także w następnych miesiącach. Resort pracy oczekuje, że w wakacje stopa bezrobocia osiągnie wartość jednocyfrową. Wzrost gospodarczy i zastrzyk funduszy unijnych powinny przyczynić się do powstawania nowych miejsc pracy. Z uwagi na tendencje demograficzne pracodawcy będą zmuszeni walczyć o pracowników.

W wakacje bezrobocie może spaść poniżej 10%

Bezrobocie w Polsce

Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w marcu tego roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 11,7 proc. Był to wynik lepszy nie tylko od lutego 2015 roku, kiedy to podany przez GUS wskaźnik ukształtował się na poziomie 12 proc., lecz także w odniesieniu do marca ubiegłego roku, kiedy było to 13,5 proc. 
 

– Od kilkunastu miesięcy obserwujemy spadające bezrobocie, jest to więc tendencja stała – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Mamy więc dobrą informację dla wszystkich poszukujących zatrudnienia. Naszym zdaniem tendencja ta szybko nie zostanie odwrócona, ani w kwietniu, ani maju. Spadek jest wyraźny i przewidywany w najbliższych miesiącach.
 

Już w wakacje możliwe jest zejście tego kluczowego dla gospodarki i gospodarstw domowych wskaźnika poniżej 10 proc. Przyczynią się do tego prace sezonowe, np. w rolnictwie. Również firmy budowlane w miesiącach letnich zazwyczaj przyspieszają realizację wcześniej zaczętych inwestycji.
 

– Warto powalczyć, żeby na koniec roku jednocyfrową wartość móc zaprezentować w całej Polsce – precyzuje Kosiniak-Kamysz. – To byłby niezwykły sukces polskich przedsiębiorców, krajowego rynku pracy i zatrudnionych, z którego wszyscy moglibyśmy się cieszyć.
 

Po raz ostatni miesięczny wskaźnik bezrobocia był poniżej 10 proc. w grudniu 2008 roku, gdy wynosił 9,5 proc. Najniższy w XXI wieku był w październiku tego samego roku - 8,8 proc.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!