GIS ostrzega przed kleszczami

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Spędzając czas na świeżym powietrzu bezpiecznie jest pamiętać o tych groźnych pasożytach i sposobach ochrony przed nimi.

GIS ostrzega przed kleszczami
W okresie wakacyjnym, wraz ze wzrostem naszej aktywności na świeżym powietrzu, stopniowo wzrasta aktywność kleszczy. Szczyt aktywności tych pasożytów przypada na wrzesień podczas trwania sezonu grzybowego. Łagodna zima oraz wilgotne lato sprzyjają populacji kleszczy, zwiększa się, więc zagrożenie, że nawet w okresie, gdy są mniej aktywne możemy napotkać je na naszej drodze.  Aby nasza wyprawa nie zakończyła się niebezpieczną dla zdrowia sytuacją warto odpowiednio się do niej przygotować.
 
Miejsca występowania kleszczy
 
Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią, bowiem idealne miejsce oczekiwani na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.
 
Jak chronić się przed kleszczami?
 
Kleszcze dostają się na nasze ubranie lub skórę bezpośrednio z roślin. Przechodząc przez zarośla możemy zebrać kleszcza z liścia lub źdźbła trawy, dlatego w ochronie przed kleszczami istotne jest właściwe ubranie.  Wybierając jasne ubrania szybciej i łatwiej dostrzeżesz kleszcza natomiast zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz kapelusz lub czapkę utrudnisz kleszczom dostęp do skóry.
 
Dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze. Stosuj je jednak ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.
 
Po powrocie dokładnie obejrzyj skórę (także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan) ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nieproszony gość może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni. Pomocne w pozbyciu się kleszczy jest również wyczesanie włosów i umycie całego ciała.
 
Jak usunąć kleszcza?
 
Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. Zabieg ten wykonujemy niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: