| Autor: mikolaj

O Wspólnej Polityce Rybołówstwa w MRiRW

Wspólna Polityka Rybołówstwa była tematem wczorajszej konferencji prasowej sekretarza stanu w MRiRW Kazimierza Plocke. Konferencję zorganizowano w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, a uczestniczyli w niej także, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski oraz europoseł Jarosław Wałęsa.

O Wspólnej Polityce Rybołówstwa w MRiRW
– Środki finansowe przeznaczone na PO RYBY 2007-2013 to ponad 4 mld zł, z czego 75% to wkład z unijnego budżetu, a 25% to krajowy. Jest to druga, co do wysokości alokacja w Unii Europejskiej, zaraz po Hiszpanii – przypomniał wiceminister Plocke i dodał, że zrealizowano już płatności w wysokości 3,32 mld zł. Poinformował, że tylko w województwie pomorskim wypłacono 1,1 mld zł.

– Tutaj najwięcej środków, ponad 346 mln zł, trafiło do rybaków w ramach pomocy publicznej z tytułu zaprzestania działalności połowowej. Zrealizowanych zostało także 113 inwestycji w portach rybackich i przystaniach – dodał sekretarz stanu.

Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (PO RYBY 2007-2013), opracowany na podstawie rozporządzenia Rady nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r., w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego, został zatwierdzony w dniu 16 października 2008 r., decyzją Komisji Europejskiej. Ogólnym celem PO RYBY 2007-2013 jest stworzenie, poprzez zrównoważoną eksploatację zasobów, konkurencyjnego, nowoczesnego i dynamicznego sektora rybackiego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju polskiego sektora rybackiego. Program ten stał się nie tylko instrumentem, lecz przede wszystkim motorem rozwoju, bowiem obecnie europejskie rybołówstwo musi stawić czoła wielu wyzwaniom i zagrożeniom, a wybór kierunków ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opłacalności pracującym w tym sektorze, a także zapewnienia przyszłości regionów zajmujących się rybołówstwem.

Szczegółowe cele PO RYBY 2007-2013 to:
  • poprawa konkurencyjności i zrównoważenia podstawowego sektora rybackiego,
  • zwiększenie i rozwój potencjału rynkowego sektora rybackiego,
  • propagowanie zrównoważonego rozwoju oraz poprawa jakości życia i stanu środowiska na obszarach rybackich,
  • wdrożenie skutecznego sposobu zarządzania i kontroli PO RYBY 2007-2013 oraz poprawa ogólnego potencjału administracyjnego do wdrażania Wspólnej Polityki Rybackiej.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!