| Autor: redakcja6

Produkcja miodu w Polsce po długiej zimie

Przedłużająca nie pozostała bez wpływu na produkcję miodu w Polsce. Niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do strat w pasiekach. Niemniej jednak nie są one aż tak duże jakby mogło się wydawać.

Produkcja miodu w Polsce po długiej zimie
Zdaniem pszczelarzy, niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do sporych strat w rodzinach pszczelich. Według danych Polskiego Związku Pszczelarskiego co roku straty sięgają około 10-15%. W tym natomiast są wyższe i wyniosą 20% populacji.
 
Pierwszy raz po długiej zimie obloty pszczół rozpoczęły się dopiero na początku kwietnia w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru, czyli prawie miesiąc później niż zazwyczaj. Duży wpływ na straty w pasiekach miał marzec, kiedy to nastąpiło oziębienie, wróciła zima, a pszczoły zjadały larwy. W związku z tym duża część pszczół została stracona. Warto przy tym zwrócić uwagę, że okres od złożenia jaj do wylęgnięcia się larw trwa trzy tygodnie, co oznacza, że pszczoły na początku kwitnienia były bardziej osłabione niż w latach poprzednich.
 
Niemniej jednak eksperci przewidują, że bieżący sezon będzie dla pszczelarstwa dobry. Obecnie pszczoły zbierają nektar na polach rzepaku, a także na łąkach i w sadach. Owady te są też często spotykane na kwiatach jabłoni. Przewiduje się, że odbudowa rodzin pszczelich nastąpi już w maju.
 
Pszczoły mają ogromne znaczenie dla rolnictwa, gdyż zapylając rośliny, przyczyniają się do zwiększenia plonowania. Dzięki nim produkcja rzepaku rośnie średnio o 30%, natomiast słonecznika – o 45%. To z kolei skutkuje większym zyskiem dla gospodarzy.
 
Na duże znaczenie pszczół dla rolnictwa i człowieka zwróciła ostatnio uwagę Komisja Europejska, która zamierza wycofać część środków chemicznych najbardziej szkodzących tym owadom.
 
Przypomnijmy, że produkcja miodu w Polsce w ubiegłym roku ukształtowała się na poziomie około 18 tys. ton, w 2011 roku – 23 tys. ton, natomiast w 2010 – 12,5 tys. ton. Z kolei średnia z ostatnich 10 lat lat wyniosła 15 tys. ton.


Tagi:
źródło: