| Autor: redakcja1

Ustalenia w sprawie wykrycia występowania czynników zakaźnych wywołujących straty w rodzinach pszczelich

Ustalenia ze spotkania podsumowującego realizację pierwszego etapu programu mającego na celu wykrycie występowania czynników zakaźnych wywołujących straty w rodzinach pszczelich.

Ustalenia w sprawie wykrycia występowania czynników zakaźnych wywołujących straty w rodzinach pszczelich
1. w 2 etapie programu kontroli podlegać mają te pasieki oraz rodziny, które podlegały kontroli i badaniu w ramach 1 etapu programu. Jednakże, próbki do badań na tym etapie powinny być pobrane tylko od tych rodzin, w których podczas 2 kontroli stwierdzono:

- jakiekolwiek nieprawidłowości (rodziny słabe),
- objawy chorób zakaźnych pszczół,
- osypanie się rodziny.

2. w 2 etapie programu kontroli podlegają również pozostałe rodziny w pasiece. Ocenę pozostałych rodzin przeprowadza się poza ulem (na wlotkach). W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości/objawów pobiera się dodatkowe próbki do badań od tych rodzin.

3. pszczelarze powinni kontaktować się z powiatowymi lekarzami weterynarii w zakresie stanu pasiek po zimie. W przypadku osypania się rodziny lekarz weterynarii przyjedzie do pasieki pobrać próbki osypu. Ponadto, próbki osypu można pobrać samemu i zamrozić. Dla określenia intensywności warrozy należy pobrać do badania szklankę martwych pszczół.

4. kontrole w ramach 2 etapu programu można zacząć wcześniej niż w maju (koniec marca/początek kwietnia). Termin zależy od panującej wówczas pogody (można ustalić najbliższą prognozę pogody na podstawie informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej) oraz od ustaleń z pszczelarzami co do terminu kontroli. Jeżeli z uwagi na pogodę nie będzie możliwe zbadanie w ramach 3 etapu wszystkich pasiek do końca czerwca, GLW poinformuje o tym fakcie KE i wyjaśni przyczyny nie zakończenia programu w przewidzianym terminie.

5. W przypadku jeżeli pszczelarz nie zgodzi się na dalszą kontrolę swoje pasieki w ramach programu to nie można takiej pasieki zastąpić inną. Należy jednak wytłumaczyć pszczelarzowi, że jego rezygnacja nie powoduje szkody dla IW tylko dla pozostałych pszczelarzy biorących udział w programie. Związki branżowe powinny na to uczulić pszczelarzy.

6. Należy również uczulić pszczelarzy, aby co miesiąc orientowali się co do stanu swojej pasieki w okresie pomiędzy 2 a 3 kontrolą w pasiece.

7. PLW powinny przesyłać kopie wyników badań do właścicieli pasiek.

8. PIWet-PIB w Puławach stoi na stanowisku, żeby nie pobierać próbek do badania w kierunku chronicznego paraliżu pszczół.

9. W przypadku 13 rodzin zniszczonych z powodu zgnilca europejskiego pszczół można określić inne rodziny do badania w ramach 2 etapu programu.

10. W przypadku, gdy ktoś rozprzedał pasiekę to nie ma sensu takiej pasieki poddawać kontroli jeżeli nie została ona sprzedana w całości.


Czytaj także: Warroza i wirus DWV najgroźniejsze dla pszczół w lubelskim


Tagi:
źródło: