5 przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu pięciu przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 30-31 sierpnia br. Są to na terytorium Polski przypadki nr 47 - 51 w 2021 r.

5 przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich

Przypadek wścieklizny nr 2021/47 stwierdzono u lisa poddanego eutanazji, znalezionego w miejscowości Kąty w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/48 stwierdzono u padłego lisa, znalezionego w miejscowości Góraszka w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/49 stwierdzono u padłego lisa, znalezionego w miejscowości Bocian w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/50 stwierdzono u padłego lisa, znalezionego w miejscowości Otwock, w gminie Otwock, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/51 stwierdzono u padłego lisa, znalezionego w miejscowości Warszawa - Wawer, w gminie Warszawa, powiat m. st. Warszawa, woj. mazowieckie.

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny w Polsce w 2021 r. znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

mazowieckie

garwoliński

10

lisy (9) i jenot (1)

miński

2

lisy

otwocki

26

lisy (25) i sarna (1)

radomski i m. Radom

7

lisy (6) i kot (1)

m. st. Warszawa

2

lisy

wołomiński

1

lis

zwoleński

1

lis

SUMA

 

51

 

 

Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.Tagi:
źródło: