Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
GIW: Nie ma i nie było Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały o stwierdzeniu dwóch...

W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały o stwierdzeniu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w rejonie solecznickim (okręg wileński) oraz w rejonie orańskim (okręg olicki). Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono dalszych przypadków wystąpienia ASF u dzików ani u świń na terytorium Litwy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z dniem 27 stycznia 2014 r. Federacja Rosyjska, podając za powód fakt wystąpienia w/w przypadków ASF na terytorium Litwy, wstrzymała import wieprzowiny i wyrobów wieprzowych z całej UE, w tym z Polski. Federacja Rosyjska nie będzie również uznawać unijnych świadectw zdrowia wystawionych po tej dacie. Zdaniem Komisji Europejskiej działania Federacji Rosyjskiej są nieproporcjonalne do zaistniałego problemu.

Jednocześnie, strona rosyjska w niektórych związanych z powyższym zagadnieniem wypowiedziach i materiałach wskazywała na nieprawdziwe informacje, iż do wystąpienia ASF doszło również na terytorium Polski. Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż afrykański pomór świń nie występuje ani nigdy nie występował na terytorium Polski. Wszelkie doniesienia medialne sugerujące, iż mogło dojść do wystąpienia ASF w Polsce nie znajdują potwierdzenia w faktach. Wyniki działań służb weterynaryjnych, w tym wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie kraju od roku 2011 wyraźnie wskazują (w tym okresie przebadano 2077 sztuk świń oraz 13063 sztuk dzików), że nie stwierdzono w Polsce afrykańskiego pomoru świń (wszystkie wyniki badań laboratoryjnych wykonanych na próbkach pobranych od tych zwierząt były ujemne). Nie stwierdza się również zwiększonej liczby padnięć dzików.

Ponadto, w odpowiedzi na powyższe doniesienia Główny Lekarz Weterynarii przekazał w dniu 28 stycznia 2014 r. stronie rosyjskiej sprostowanie informacji dotyczących rzekomego wystąpienia ASF na terenie Polski oraz podkreślił, że dotychczas nie wykryto ognisk choroby ani nie zauważono również zwiększonej liczby padnięć dzików, jak również poinformował stronę rosyjską o działaniach podejmowanych na terenie Polski w związku z zagrożeniem ASF oraz o prowadzonym programie monitoringowym mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym tę chorobę.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl