Komunikat nr 2 ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie

W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały o stwierdzeniu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików: w rejonie solecznickim (okręg wileński) oraz w rejonie orańskim (okręg olicki).

Komunikat nr 2 ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie
Przypadki ASF zostały stwierdzone dzięki programowi monitoringu w kierunku wykrycia afrykańskiego pomoru świń, wprowadzonemu na terytorium Litwy po wykryciu w 2013 r. ogniska ASF na Białorusi. Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono dalszych przypadków wystąpienia ASF u dzików ani u świń na terytorium Litwy. Dnia 29 stycznia 2014 r. weszła w życie decyzja wykonawczej Komisji Europejskiej 2014/43/UE z dnia 27 stycznia 2014 r. dotycząca niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń na Litwie, która określa obszar objęty restrykcjami, na który składają się następujące rejony: w okręgu wileńskim (lit. Vilnius apskritis):

- rejon solecznicki (lit. Šalčininkai);
- rejon trocki (lit. Trakai); w okręgu olickim (lit. Alytus apskritis):
- rejon olicki (lit. Alytus);
- rejon druskienicki (lit. Druskininkai);
- rejon łoździejski (lit. Lazdijai);
- rejon orański (lit. Varėna).

Zgodnie z prawodawstwem unijnym obowiązuje zakaz wywozu z w/w obszaru następujących przesyłek:

- żywych świń,
- nasienia, zarodków i komórek jajowych świń,
- świeżego mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi (możliwy jest wywóz w/w produktów po poddaniu ich specjalnej obróbce),
- świeżego mięsa dzików i produktów pozyskanych od dzików przeznaczonych do spożycia przez ludzi (możliwy jest wywóz w/w produktów po poddaniu ich specjalnej obróbce),
- ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pozyskanych od świń,
- produktów pozyskanych dzików nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!