| Autor: redakcja3

Znów rośnie produkcja bioetanolu w Stanach Zjednoczoncyh

Po kilku tygodniach spadkowej tendencji w produkcji bioetanolu w USA trwającej od marca br., przedostatni tydzień przyniósł powrót do wzrostów, o 4,4% w stosunku do poprzedniego tygodnia tj. do 900 tys. baryłek dziennie – donosi FAMMU/FAPA.

Znów rośnie produkcja bioetanolu w Stanach Zjednoczoncyh

Zapasy etanolu spadły o 27 tys. baryłek do 20,4 mln baryłek. Amerykanie z roku na rok powiększają swoją przewagę nad Brazylią w światowej produkcji bioetanolu. Najbliższe lata powinny przynieść dalsze umocnienie pozycji USA na światowym rynku tego biopaliwa.

Jak podkreśla Renewable Fuels Association amerykański bioetanol jest konkurencyjny  w stosunku do brazylijskiego, ponieważ surowcem do jego wytworzenia jest kukurydza, a nie cukier. W ubiegłym roku USA wyeksportowały 400 mln galonów bioetanolu, w bieżącym eksport może się podwoić – do 800 milionów galonów. Tylko w kwietniu br. Stany wyeksportowały 85 milionów galonów bioetanolu. Głównymi rynkami zbytu są: Brazylia, Kanada, Azja i Europa. W ciągu ostatnich 18 miesięcy Stany Zjednoczone przeszły z pozycji importera netto bioetanolu do eksportera netto. Rozwojowi amerykańskiej produkcji sprzyja kilka czynników: ograniczone zasoby brazylijskiego bioetanolu, wysokie ceny ropy oraz zachęty w postaci ulg podatkowych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!