| Autor: mikolaj

Kamienne drogowskazy wskażą szlak

Nowy system oznakowania turystycznego został rozmieszczony w Puszczy Bukowej na terenie Nadleśnictwa Gryfino. System kamiennych drogowskazów nawiązuje do przedwojennych metod identyfikacji ciekawych miejsc w puszczy.

Kamienne drogowskazy wskażą szlak

Kamienne drogowskazy

W skład systemu wchodzą 52 kamienne drogowskazy oraz mapy turystyczne rozmieszczone przy głównych arteriach komunikacyjnych, przy miejscach postoju pojazdów i miejscach odpoczynku w Puszczy Bukowej. Na głazach zostały umieszczone inskrypcje zawierające informacje turystyczne, m.in. nazwy zwyczajowe miejsc, dróg, nazwy miejscowości, kierunki oraz orientacyjną odległość wyrażoną w kilometrach. Autorami treści inskrypcji są członkowie szczecińskiego Stowarzyszenia „Klub Kniejołaza".

System kamiennych drogowskazów jest nawiązaniem do przedwojennych metod identyfikacji ciekawych miejsc w puszczy. Jest również dobrym przykładem możliwości wkomponowania oznakowania turystycznego w leśny krajobraz i dowodem, że ponadczasowe drogowskazy stanowią doskonałą alternatywę dla multimedialnych aplikacji.

Pierwsze dziesięć głazów, wykonanych na zlecenie Nadleśnictwa Gryfino trafiło do Puszczy już w 2013 r. Pozostałe 40 kamieni dotarło na miejsca docelowe jesienią ubiegłego roku. Ostatnie trzy w lutym tego roku. Wśród trzech ostatnich głazów znalazł się również specjalny pamiątkowy kamień, który 16 lutego obecności osób zaangażowanych w realizację tej części projektu został posadowiony w okolicach szczytu wzniesienia Bukowiec.

Mapy turystyczne, udostępnione dzięki uprzejmości autorów - Edwarda Zadorskiego i Edwarda Micha, zawierają wyczerpujące informacje przydatne w odkrywaniu piękna krajobrazu, przyrody i historii obszaru Puszczy Bukowej. Zaznaczono na nich szlaki turystyczne, ciekawe miejsca historyczno-kulturowe, odwołania do nazw zwyczajowych i historycznych związanych z lokacjami na terenie puszczy. Uzupełnieniem infrastruktury turystycznej jest nowe wyposażenie miejsc postoju pojazdów oraz miejsc odpoczynku.
 


Tagi:
źródło: