| Autor: redakcja1

LP inwestują w system przeciwpożarowy

Fala upałów przyczyniła się do ogromnych pożarów w Szwecji i Grecji. W czwartek ogień zniszczył lasy w Niemczech. Niestety wysokie temperatury zagrażają także polskim lasom.

LP inwestują w system przeciwpożarowy

Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w lipcu we wszystkich lasach, bez względu na rodzaj własności, wybuchło 677 pożarów. To dużo, jednak i tak o niemal tysiąc mniej niż w poprzednim miesiącu, kiedy ogień gaszono aż 1612 razy.

Natomiast, jak wynika z informacji Wydziału Ochrony Lasu DGLP, w lasach administrowanych przez LP w tym miesiącu ogień pojawił się 275 razy. Najwięcej razy lasy gaszono w czerwcu, bo aż 558 razy, łącznie od początku roku lasy płonęły 1954 pożary.

Na szczęście średnia powierzchnia jednego pożaru nie była duża, wynosiła 0,22 ha. Jak wynika ze danych LP łącznie w tym miesiącu spłonęło 52 ha lasów zarządzanych przez LP, ale od początku roku ogień zniszczył niemal 440 ha.
 

Nieduża średnia powierzchnia jednego pożaru to m.in. wynik sprawnie działającego systemu przeciwpożarowego, na który rocznie Lasy Państwowe wydają 85 mln zł. 

W ramach systemu od połowy marca pełnione są także dyżury przeciwpożarowe. Na terenie lasów zarządzanych przez LP znajduje się 665 wież, w tym 256 to telewizyjne punkty obserwacyjne. To właśnie podczas dyżurów w tych leśnych bocianich gniazdach są zauważane pierwsze kłęby dymu, które unoszą się nad drzewami. Szybka reakcja zwiększa szansę na opanowanie ognia, zanim żywioł wyrządzi większe szkody.

To właśnie z jeden z takich wież został zauważony pożar nielegalnego składowiska odpadów chemicznych w Jakubowie. Teren nielegalnego wysypiska znajdował się przy granicy z lasem. Dzięki natychmiast podjętej akcji przeciwpożarowej spłonęły jedynie 2 ary lasu.

Lasy Państwowe dysponują także samolotami, w ubiegłym roku maszyny uczestniczyły w gaszeniu 285 pożarów. Wynajem  samolotów oraz śmigłowców patrolowych i gaśniczych kosztował Lasy 21 mln zł.

W tym roku samoloty gaśnicze brały udział w akcjach gaszenia pożarów m.in. w nadleśnictwach Rytel oraz  Szubin, które zostały zniszczone podczas ubiegłorocznego huraganu. Nadal, wzdłuż wyznaczonych szlaków, kilometrami ciągną się ułożone stosy drewna, a przy wysokich temperaturach istnieje duże ryzyko pojawienia się ognia.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: