| Autor: redakcja1

NIK o Lasach Państwowych

Prowadzona przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe gospodarka finansowa - której efektem jest stały wzrost kosztów zarządu, wzrost wynagrodzeń oraz zwiększenie nakładów inwestycyjnych – stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych: zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymania i powiększania upraw i zasobów leśnych - takie wnioski postawiła Najwyższa Izba Kontroli po zapoznaniu się z gospodarką finansową Lasów Państwowych.

NIK o Lasach Państwowych
  1. Inwestycje w LP
- NIK uznała także, że „środki przeznaczone na inwestycje w PGL LP były relatywnie wysokie, stanowiły ponad 15% wszystkich wydatków Lasów Państwowych i w badanym okresie przekroczyły o 11–20% wielkość środków przeznaczonych na hodowlę i ochronę lasów”. 
 
Izba w swojej informacji wprost porównuje nakłady inwestycyjne z wydatkami na hodowlę i ochronę lasów – to nieporozumienie. Nie porównuje się dwóch różnych kategorii ekonomicznych, tj. inwestycji finansowanych z funduszu amortyzacyjnego oraz kapitału zasobów z kosztami bieżącymi. Zdaniem LP, NIK pomija też fakt, że część z inwestycji była bezpośrednio związana właśnie z hodowlą czy ochroną lasów – czym innym jest na przykład budowa nowych lub modernizacja istniejących szkółek leśnych, skąd pochodzą sadzonki wykorzystywane przez nas do odnowień i zalesień, lub budowa dojazdów dla straży pożarnej, dostrzegalni i innych elementów systemu ppoż. chroniącego lasy albo realizacja projektów małej retencji nizinnej i górskiej?
 
Wszelkie pozostałe inwestycje służą zrównoważonej gospodarce leśnej. Jak zauważa NIK, z kwoty ponad 3 mld zł inwestycji w latach 2011-2013, najwięcej LP wydały na remonty dróg i mostów (1,7 mld zł), następnie budynków (0,5 mld zł), w tym budynków mieszkalnych (0,2 mld zł) i obiektów inżynierii lądowej i wodnej (0,18 mld zł). Wydatki na drogi wynikają z potrzeby dostosowania sieci dróg leśnych i ich jakości do wymagań odbiorców drewna – służą wprost lepszej realizacji produkcyjnej funkcji lasów. Ale te same drogi w większości przypadków są jednocześnie szlakami pieszymi, rowerowymi itp., udostępnianymi wszystkim użytkownikom lasów – czy to okolicznym mieszkańcom, czy turystom, wspierając tym samym wypełnianie także społecznej funkcji lasów. W ogólnej kategorii „budynków” mieszczą się najróżniejsze obiekty służące realizacji zadań LP, przynoszące korzyść nie tylko lasom, ale ogółowi społeczeństwa – od budynków gospodarczych przez infrastrukturę turystyczną po ośrodki edukacyjne, w tym wiele obiektów zrealizowanych w ramach wielkich projektów środowiskowych prowadzonych przez LP, jak np. małej retencji nizinnej i górskiej (jak wskazuje NIK, większość z kilkuset milionów złotych wydanych na jej realizację LP otrzymają z powrotem z funduszy unijnych). O dużym i długofalowym znaczeniu pionierskiego w tej skali projektu małej retencji, który pozwolił zmagazynować w naszych lasach 40 mln m3 wody (za co NIK chwaliła dopiero co LP w innym raporcie), najdobitniej przekonuje obecna susza.
 
Inwestycje w budynki mieszkalne to przede wszystkim remonty i w mniejszym znacznie zakresie budowa nowych tzw. leśniczówek, czyli lokali służbowych, przysługujących niektórym pracownikom LP z racji i tylko na czas zajmowania określonego stanowiska. LP od 1989 r. konsekwentnie pozbywają się pozostałych po czasach PRL zbędnych lokali mieszkalnych, których utrzymanie generuje niepotrzebne koszty, ale zachowują podstawową i potrzebną sieć leśniczówek, by nasi pracownicy terenowi byli stale obecni w bezpośredniej bliskości terenów leśnych, za które odpowiadają. Remontujemy i modernizujemy te obiekty, by spełniały współczesne standardy i zapewniały odpowiednie warunki do pracy (leśniczówki jednocześnie pełnią funkcję mieszkania i służbowej kancelarii).
 
Wysoki poziom inwestycji, na który wskazuje NIK - mimo ich ograniczenia w ostatnich latach z powodu konieczności wpłaty do budżetu dodatkowych 1,6 mld zł, uważamy nie za powód do zmartwień, lecz za sukces LP. Wszystkie one służą prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej i usprawniają realizację ustawowych zadań LP, także w zakresie wspomnianej przez izbę hodowli i ochrony lasów, poprawiają warunki pracy leśników, obsługę interesariuszy.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: