| Autor: redakcja1

NIK o Lasach Państwowych

Prowadzona przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe gospodarka finansowa - której efektem jest stały wzrost kosztów zarządu, wzrost wynagrodzeń oraz zwiększenie nakładów inwestycyjnych – stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych: zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymania i powiększania upraw i zasobów leśnych - takie wnioski postawiła Najwyższa Izba Kontroli po zapoznaniu się z gospodarką finansową Lasów Państwowych.

NIK o Lasach Państwowych
Jeszcze bardziej dziwi, że izba wśród źródeł potencjalnego „ryzyka nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych” w przyszłości widzi wzrost inwestycji oraz kosztów wynagrodzeń, a pomija to, co w ostatnich latach w największym stopniu i w sposób niemożliwy wcześniej do przewidzenia wpłynęło na funkcjonowanie LP – nowy ustawowy obowiązek wpłaty 1,6 mld zł do budżetu w latach 2014-2015, a od roku 2016 wprowadzenie stałej wpłaty w wysokości 2% przychodów od sprzedaży drewna. Jak wielokrotnie informowały LP, wsparcie budżetu w tak dużym rozmiarze nie zagroziło bezpieczeństwu ekonomicznemu organizacji: spowodowało konieczność ograniczenia inwestycji, ale nie wpłynęło na realizację podstawowych zadań gospodarki leśnej, z których LP wywiązują się jak zawsze rzetelnie. Skoro LP poradziły sobie z tą nadzwyczajną sytuacją i dużą wpłatą do budżetu, tym bardziej nie były zagrożeniem dla wypełniania przez nie zadań planowe i dostosowane do ich możliwości nakłady inwestycyjne oraz koszty wynagrodzeń.
 
Lasy Państwowe działają od ponad 90 lat jako organizacja samofinasująca się, która prowadzi zrównoważoną gospodarkę leśną, dba o trwałość lasów i powiększanie ich zasobów, a także o udostępnianie lasów wszystkim obywatelom i ich gospodarcze użytkowanie z korzyścią dla gospodarki kraju. LP wypełniają te zadania z powodzeniem - przyczyniają się do stałego zwiększania lesistości kraju; wzrasta nie tylko powierzchnia, ale i zasobność lasów przez nie zarządzanych; prowadzą szereg działań na rzecz ochrony przyrody i zwiększania różnorodności biologicznej (za to m.in. otrzymały w 2013 r. Nagrodę UNESCO w Dziedzinie Ochrony Środowiska); są otwarte dla wszystkich Polaków, inwestują z myślą o użytkownikach lasów infrastrukturę turystyczną i edukacyjną; są też głównym dostawcą drewna, pokrywającym 90% zapotrzebowania obywateli i firm na ten surowiec.
  1. Sprzedaż drewna a przychody LP
W ocenie NIK, „Lasy Państwowe upatrują szans na zwiększenie przychodów w sprzedawaniu coraz to większych ilości drewna”.
 
LP nie „upatrywały szansy zwiększenia przychodów w sprzedawaniu coraz to większych ilości drewna”. W okresie, który kontrolowała NIK, nie nastąpił żaden incydentalny, skokowy wzrost w tym zakresie. Pozyskanie i sprzedaż drewna w LP systematycznie rosną już od wielu dekad i są dziś ponad dwukrotnie wyższe niż w początku lat 90. (z ok. 17 do 38 mln m3 rocznie). To nie jest rezultat „strategii zwiększania przychodów”, lecz pochodna dwóch czynników:
  • rosnących możliwości pozyskania drewna w związku ze stałym wzrostem zasobów drzewnych, co jest efektem prowadzonej przez dziesięciolecia racjonalnej gospodarki leśnej. Zasobność lasów zarządzanych przez LP od końca wojny wzrosła ponad dwukrotnie – do blisko 2 mld m3 drewna, nadal rośnie i należy dziś do najwyższych w UE. LP pozyskują średnio 55-60% tego, co przyrasta na pniu, a cała reszta powiększa zasoby drewna w lasach. Ile, czego i gdzie można wyciąć, dokładnie określają plany urządzenia lasu dla każdego nadleśnictwa, zatwierdzane na 10-letnie okresy przez ministra środowiska;
  • nieustannego wzrostu popytu na drewno w związku z szybkim rozwojem krajowego przemysłu drzewnego. Od początku lat 90. zużycie drewna per capita wzrosło w Polsce dwukrotnie. LP są zaś głównym dostawcą drewna dla polskich firm i indywidualnych użytkowników – pokrywamy 90% krajowego zapotrzebowania. By zaspokoić popyt, zwiększamy pozyskanie drewna, ale w tempie, jakie gwarantuje zachowanie trwałości naszych lasów i nieuszczuplanie ich zasobów, oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: