Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przenoszą płazy, aby je uratować

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po raz trzeci w Nadleśnictwie Świdnica (RDLP we Wrocławiu) trwa akcja ratowania płazów. W...

Po raz trzeci w Nadleśnictwie Świdnica (RDLP we Wrocławiu) trwa akcja ratowania płazów. W ubiegłym roku przed śmiercią pod kołami samochodów uratowano niemal 1400 żab i ropuch.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W ciągu ostatnich dwóch dni wzdłuż ruchliwej drogi ustawiano płotki. Zabezpieczenia mają uniemożliwić ropuchom szarym wchodzenie na jezdnię, która przebiega wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego.
 
Kolejnym elementem są wkopane wiaderka, do których wpadają płazy. Następnie, dwa razy dziennie – rano i wieczorem, zwierzęta są przenoszone do jeziora. Rano płazy przenoszoną pracownicy starostwa, a wieczorem pomocy udzielą ochotnicy z lokalnej organizacji Straży Ochrony Przyrody.
 
Dlaczego kolejny rok z rzędu powstają płotki? Ropucha szara należy do płazów, które gody zazwyczaj odbywają w tym samym zbiorniku, w którym wyrosła. Większość ropuch szarych w okresie godowym bezbłędnie trafia do tego samego zbiornika godowego. Niestety, często na swojej drodze trafiają na przeszkody. Jedną z nich są drogi, gdzie płazy giną pod kołami samochodów.
 
Z tego powodu w wielu miejscach powstają specjalne zabezpieczenia, mają one uchronić płazy przed śmiercią.
 
Ustawienie osłon to wspólne działanie Nadleśnictwa Świdnica, Klubu Przyrodników, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.
 
W tym roku płotki wzdłuż ruchliwej drogi powstały także w Nadleśnictwie Gdańsk. Płotki stanęły na półkilometrowym odcinku przy ul. Spacerowej w Gdańsku, niedaleko leśniczówki. Miejsce to nie jest przypadkowe, właśnie tam zatłoczona arteria miejska krzyżuje się z trasą wędrówki płazów, które próbują przedostać do stawów po drugiej stronie ruchliwej jezdni.
 
Mimo starań kierowców, nie zawsze udaje się ominąć lub przepuścić płazy. Dlatego leśnicy razem z mieszkańcami zbierają je i przenoszą bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Tylko w ciągu jednego dnia uratowano ponad 100 płazów

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Przenoszą płazy, aby je uratować
 • Przenoszą płazy, aby je uratować

  Po raz trzeci w Nadleśnictwie Świdnica (RDLP we Wrocławiu) trwa akcja ratowania płazów. W ubiegłym roku przed śmiercią pod kołami samochodów uratowano niemal 1400 żab i ropuch.
 • Uwaga, żaba na drodze!
 • Uwaga, żaba na drodze!

  Wiosenne ocieplenie wywołało poruszenie również w świecie płazów. W Polsce występuje 18 gatunków tych zwierząt, wszystkie są objęte ochroną ścisłą.
 • NFOŚiGW wesprze odnowę zabytkowego ogrodu w Łazienkach Królewskich
 • NFOŚiGW wesprze odnowę zabytkowego ogrodu w Łazienkach Królewskich

  Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w kwocie 703 154,00 zł na rewitalizację zabytkowego ogrodu w otoczeniu...
 • Nawet pół miliona złotych wsparcia dla gminy lub instytucji kultury
 • Nawet pół miliona złotych wsparcia dla gminy lub instytucji kultury

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w...
 • Leśne zwiastuny wiosny
 • Leśne zwiastuny wiosny

  Nadejście wiosny to szczególny moment w przyrodzie, zwłaszcza tej dzikiej, w głębokich lasach i puszczach. Tam wiosnę można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Jej pierwsze zwiastuny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl