Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rośnie zagrożenie pożarami w lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zaledwie kilka cieplejszych dni wystarczyło, aby w lasach wybuchły pożary. W ostatni weekend...

Zaledwie kilka cieplejszych dni wystarczyło, aby w lasach wybuchły pożary. W ostatni weekend leśnicy i strażacy wielokrotnie brali udział w akcjach gaśniczych. Tylko w ciągu jednego dnia w lasach zarządzanych przez LP wybuchły 104 pożary.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pierwsze informacje o wiosennych pożarach lasów zaczęły pojawiać się już w sobotę. Na terenie Nadleśnictwa Bytów (RDLP Szczecinek) spłonęło 1,5 ha lasu. Jak wynika z analizy Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL w większości lasów było średnie zagrożenie pożarowe lasu.

Jednak czyjeś nieodpowiedzialne działanie doprowadziło do pożaru. Pomimo bardzo szybkiej akcji służ leśnych i strażaków ogień objął powierzchnię ponad 9 ha., spłonęło też 1,5 ha lasu – napisali na profilu leśnicy z Nadleśnictwa Bytów.

Leśnicy opisują na swoim profilu, że dwa dni po pożarze nadal czuć  swąd spalenizny, pomimo porannego deszczu jeszcze widać unoszący się niewielki dym. I dodają, że mrówki, które straciły mrowisko, niemrawo poszukują swojego miejsc.

Kolejnego dnia, czyli w niedzielę 8 kwietnia, także na terenie szczecineckiej dyrekcji LP doszło do dwóch kolejnych pożarów. Rano wybuchł pożar w okolicach Międzyborza, kilka godzin później płonął las niedaleko Czarnego (Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie).

Według nadleśniczego Zbigniewa Wełmińskiego najprawdopodobniej doszło do bezmyślnego podpalenia. Ze wstępnych szacunków wynika, że w okolicach Międzyborza spaliło się ok. 40 arów lasu i 4-5 ha łąk, a w Czarnem spłonęło ok.  60-80 arów młodnika.

Do walki z ogniem wykorzystano samolot Dromader oraz śmigłowiec. W akcji wziął udział także wóz bojowy nadleśnictwa oraz siedem jednostek straży pożarnej.

Niestety, ogień nie ominął również zniszczonego przez ubiegłoroczny huragan Nadleśnictwa Lipusz, na terenie którego, przez niedogaszone ognisko, w ciągu pół godziny spłonęło ponad 3 ha lasu.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Kontrolowane wypalanie wrzosu
 • Kontrolowane wypalanie wrzosu

  Okres wczesnej wiosny to pora zwiększonego zagrożenia pożarowego i występowania pożarów, którym szczególnie służy martwa i przesuszona pokrywa gleby (przede wszystkim trawiasta) przed...
 • Rośnie zagrożenie pożarami w lasach
 • Rośnie zagrożenie pożarami w lasach

  Zaledwie kilka cieplejszych dni wystarczyło, aby w lasach wybuchły pożary. W ostatni weekend leśnicy i strażacy wielokrotnie brali udział w akcjach gaśniczych. Tylko w ciągu jednego dnia w...
 • Informacja ważna dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą
 • Informacja ważna dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie przypomina, iż do dnia 31 maja każdego roku rolnik lub domownik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany...
 • Nie wypalaj traw!
 • Nie wypalaj traw!

  Wiosenne wypalanie traw związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. Nadal funkcjonuje bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność...
 • Kultowa wystawa techniki rolniczej w Kielcach już za nami
 • Kultowa wystawa techniki rolniczej w Kielcach już za nami

  W dniach 16 do 18 marca 2018 roku Targi Kielce były gospodarzem Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH, które na halach Targów odbywały się już po raz dwudziesty czwarty.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl