| Autor: redakcja1

Rusza pierwszy pomorski parking grzybowy

Na terenie gdańskiego Nadleśnictwa Cewice powstał specjalnie przygotowany dla grzybiarzy parking. To pierwszy na Pomorzu, a prawdopodobnie też w Polsce sezonowy parking „grzybowy”.

Rusza pierwszy pomorski parking grzybowy
Nie przypadkowo parking zlokalizowano w Nadleśnictwie Cewice. Tereny te obfitują w prawdziwki i podgrzybki. Na pomysł stworzenia parkingu wpadli lokalni leśnicy, obserwując zainteresowanie, jakim każdego roku wśród grzybiarzy cieszą się tereny ich nadleśnictwa.
 
- Okolice Cewic słyną nie tylko wśród lokalnych zbieraczy runa, jako obfitujące w dorodne prawdziwki. Niestety, co roku obserwujemy konsekwencje tej grzybowej sławymówi Elżbieta Popiel, szefująca Nadleśnictwu Cewice. - Dziesiątki osób przyjeżdżają na grzybobranie i szukają miejsca do wygodnego zaparkowania samochodu. Nie zawsze jest to miejsce bezpieczne z punktu widzenia innych użytkowników dróg. Ponieważ mamy w głębi lasu teren, który jest wymarzony do tego, żeby stać się bazą wypadową dla grzybiarzy, to postanowiliśmy na dwa miesiące udostępnić zwykle zamkniętą dla ruchu drogę. To nie wszystko, na końcu tej drogi zbudowaliśmy komfortowy parking z niewielkim zapleczem wypoczynkowo-edukacyjnym – wyjaśnia Elżbieta Popiel.
 
Parking jest utwardzony, ogrodzony, stoi na nim drewniana, zadaszona wiata wyposażona w stół i ławy, jest nawet ekologiczny (drewniany) stojak na rowery! Do tego na parkingu umieszczono tablice edukacyjne dotyczące grzybów jadalnych i niejadalnych, czy informacje na temat kleszczy i chorób przez nie przenoszonych.
 
Co ważne – na parkingu nie ma rzeczy, wydawałoby się podstawowej, czyli koszy na śmieci. – To nie przypadek – wyjaśnia nadleśniczy Cewic. - To element edukacji wymyślony przez pracowników naszych leśników. Przypominamy w ten sposób o prostej zasadzie, iż nie zostawiamy niczgo w lesie, wszystkie odpady, nawet organiczne zabieramy ze sobą. Wychodząc z lasu, pozostawiamy go takim, jakim go zastaliśmy – dodaje szefowa nadleśnictwa.
 
Parking jest na tyle ciekawą inicjatywą, że już we wrześniu zostanie zorganizowane Wielkie Pomorskie Grzybobranie. - Nagrodzimy tego, kto znajdzie największego tegorocznego prawdziwka oraz tego, kto przyniesie najwięcej grzybów. Zapraszamy już teraz, impreza odbędzie się w niedzielę, 3 września – zapowiada Adam Kwiatkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
 
Na parking można dojechać  drogą 2014 z  Lęborka na Bytów, skręcić na Maszewo (kierunek Pogorzelice), następnie skręcić  w prawo za leśniczówką Jeziernik (tam będą już wyraźne oznaczenia drogi dojazdowej). Parking będzie czynny do końca września.


Tagi:
źródło: