| Autor: redakcja1

Zwierząta wracają do lasów spustoszonych przez huragan

Na tereny zniszczone przez ubiegłoroczny huragan powoli wraca życie. Zwierzęta starają się wykorzystać każdą możliwość, aby wychować młode.

Zwierząta wracają do lasów spustoszonych przez huragan
Nadleśnictwo Zamrzenica (RDLP w Toruniu) jest jednym z tych, które w ubiegłym roku zostało zniszczone przez huragan stulecia. Łącznie podczas nawałnicy, która w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. spustoszyła lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach, zostało uszkodzonych niemal 120 tys. ha lasów. Mimo że minęło dziesięć miesięcy od tej katastrofy, to prace porządkowe nadal tam trwają.  Wzdłuż dróg, przy których w ubiegłym roku rósł las, teraz ciągną się stosy drewna przygotowanego do wywózki.
 
Właśnie w jednym ze stosów leśnik z Nadleśnictwa Zamrzenica znalazł gniazdo ptaka. – Zauważyłem je podczas przygotowania kłód do wywozu, wtedy postanowiłem zmienić plany. Ptakom nie grozi eksmisja i mogą spokojnie wychować młode - mówi pracownik nadleśnictwa.
 
Dookoła nie brakuje stosów drewna o podobny wymiarach, więc leśnicy spokojnie poczekają, aż młode drozdy usamodzielnią się i wyfruną z gniazda. Jak mówi leśnik na terenach, które zostały zniszczone przez huragan, zwierzęta wykorzystują każdą dostępną niszę, ocalałe kępy starodrzewia, uprawy, a także stosy drewna.
 
- Przebywa tam zaskakująco dużo zwierząt, często spotykamy dziki, daniele, a nawet jelenie. Na stałe pod stosem tzw. papierówki mieszka lisia rodzina – wylicza leśnik. I dodaje, że huragan to tylko epizod w ich codziennej egzystencji, z którym muszą sobie jakoś poradzić.

 Tagi:
źródło: