| Autor: redakcja1

XVIII Lubuskie Święto Plonów

Po raz kolejny w strugach deszczu dziękowano lubuskim rolnikom za ich pracę. W 2016 roku Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Strzelcach Krajeńskich.

XVIII Lubuskie Święto Plonów
Uroczystości rozpoczęły się Mszą święta w Kolegiacie pw. Matki Bożej Różańcowej. Następnie ulicami miasta przeszedł tradycyjny, barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe. Poczet Lubuskiej Izby Rolniczej  utworzyli Marek Grabia, Ryszard Piórkowski oraz Dariusz Sosiński.
 
Pozostała część obchodów była na Stadionie Miejskim. Najpierw odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych, następnie wystąpili gospodarze Dożynek oraz zaproszeni goście. Lubuską Izbę Rolniczą reprezentował wiceprezes Stanisław Madej.
 
W swym wystąpieniu podziękował za trud codziennej pracy, jaką rolnicy wykonują w swoich gospodarstwach oraz za tegoroczne żniwa, które nie należały do najłatwiejszych, ze względu na ciąg nieprzychylnych zdarzeń, jakie miały miejsce podczas całego okresu wegetacyjnego. Najpierw wiosenne wymarznięcia i susza, a potem opady uniemożliwiające prawidłowe, terminowe zbiory. Spowodowało to obniżkę wydajności o ok. 30%, dodatkowo w tym roku ceny skupu zbóż są niższe o 20-30%, czyli rolnik poszkodowany jest podwójnie. Następnie odbyło się widowisko obrzędowe.
 
Starostami tegorocznego lubuskiego święta plonów byli Dorota Tracz oraz Remigiusz Smolec.
 
W tym roku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. W tym roku do konkursu zgłoszono 23 wieńce. W kategorii wieniec tradycyjny – 17, w kategorii wieniec współczesny – 6. Komisja w składzie: Dorota Kruszyna – przewodnicząca, Jolanta Domoradzka – sekretarz, Bogusław Kierus, Barbara Kucharska i Urszula Szadyko – członkowie; dokonali oceny wieńców.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!