Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mleko i ASF tematami dyskusji na Radzie Ministrów rolnictwa UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 17 lutego br. minister Stanisław Kalemba uczestniczył w Radzie ministrów rolnictwa UE....

W dniu 17 lutego br. minister Stanisław Kalemba uczestniczył w Radzie ministrów rolnictwa UE. Polski minister zgłosił pod obrady dwa istotne dla nas punkty: jeden dotyczący sytuacji na rynku mleka i potrzeby podjęcia odpowiednich działań na rok przed zniesieniem kwot mlecznych w UE. Drugi ważny wniosek Polski i Litwy dotyczył sytuacji na rynku wieprzowiny w UE – wobec wykrycia przypadków wirusa ASF (afrykański pomór świń) u dzików, w pobliżu granic z Białorusią na terenie Litwy i w ostatnim czasie również na terenie Polski.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Obradom Rady, odbywającym się po raz pierwszy w tym roku, przewodniczyła Grecja. Podczas dwugodzinnej debaty na temat obecnej sytuacji na rynku mleka oraz przewidywanych działań po zniesieniu kwot mlecznych, wielu ministrów rolnictwa zgłosiło potrzebę zredukowania kar dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych w 2013 r. – jako wyraz przygotowywania się producentów mleka do nowych wyzwań po zniesieniu kwotowania mleka. Korzystne warunki cenowe, rosnący popyt na rynku globalnym na artykuły mleczarskie oraz procesy restrukturyzacji sektora spowodowały zwiększenie produkcji mleka w UE i przekroczenie w wielu krajach UE istniejących kwot dostaw mleka na rynek. Liczni ministrowie rolnictwa wnioskowali do Komisji Europejskiej o korektę współczynnika tłuszczowego, tak by nie nakładać na rolników dotkliwych kar za przekroczenie kwot. W odpowiedzi komisarz Dacian Ciolos podkreślił potrzebę stosowania przyjętych zasad do końca okresu (marzec 2015 r.), w tym sankcji za przekroczenie kwot i zaproponował przeniesienie dalszej dyskusji na ten temat na SCA (Specjalny Komitet Rolny) Ministrowie.

Ministrowie wyrazili również obawy co do sytuacji na rynku mleka po zniesieniu kwot mlecznych, dostrzegając brak wystarczających instrumentów do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym na tym rynku.

W opinii Polski - siatka bezpieczeństwa w postaci interwencji publicznej dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku bez urealnienia cen interwencyjnych oraz z nieobowiązkowymi dopłatami do przechowywania przetworów mlecznych jest niewystarczająca – powiedział Kalemba.

Polska będzie popierać działania w celu utrzymania produkcji mleka na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania po wygaśnięciu kwot mlecznych. Wielu ministrów również prezentowało podobny pogląd.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl