O walce z ASF podczas spotkania rolników z Podlasia z ministrem Sawickim

W dniu 22 lipca 2015 r. minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się z delegacją nowopowstałego Polskiego Związku Zawodowego Rolników pod przewodnictwem Adama Paczuskiego. Głównym tematem rozmów z rolnikami z woj. podlaskiego były walka z afrykańskim pomorem świń, sprawa rozłożenia kar za nadprodukcję mleka na raty oraz pomoc dla poszkodowanych przez suszę.

O walce z ASF podczas spotkania rolników z Podlasia z ministrem Sawickim

Delegacja Polskiego Związku Zawodowego Rolników wyraziła chęć nawiązania trwałej współpracy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi,  która polegałaby na wspólnym kształtowaniu rozwiązań prawnych rozwiązujących przedstawione problemy wsi i rolników.

- Twórzcie nie tylko silne organizacje i związki rolnicze, ale przede wszystkim łączcie się w silne grupy producentów. Tylko w ten sposób można skutecznie i efektywnie konkurować  z przetwórcami.  My staramy się ucywilizować relacje na linii przemysł przetwórczy – sieci handlowe, od Was zależy czy sięgniecie po fundusze z nowego PROW-u, które premiują wspólne działania inwestycyjne. Na pewno pomożemy Wam w takich działaniach konsolidacyjnych – namawiał rolników Marek Sawicki.


Podczas spotkania, na którym obecny był również Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk, rolnicy zostali poinformowani o toczącej się walce z wirusem ASF oraz odszkodowaniach  i rekompensatach jakie przysługują rolnikom ze strefy. - Sytuacja z ASF jak na razie wydaje się być stabilna, ale wszyscy musimy być czujni.  Jeden ludziki błąd polegający na nieprzestrzeganiu restrykcyjnych zasad bioasekuracji może mieć bardzo poważne konsekwencje dla nas wszystkich – przestrzegał minister Sawicki.

Minister Sawicki poinformował również o toczących się również negocjacjach z rządami Japonii, Chin oraz Korei Południowej. – Liczymy, że uda nam się przekonać naszych azjatyckich partnerów do zaakceptowania zasady regionalizacji. Tylko wtedy jest szansa na powrót na tamtejsze rynki z polską wieprzowiną, a każdy nowootwarty rynek zbytu to zmniejszenie presji podaży na rynku krajowym – przypomniał minister Sawicki.

Na zakończenie spotkania rolnicy wręczyli upominki: słoik podlaskiego miodu oraz koszulkę z logiem Polskiego Związku Zawodowego Rolników.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!