Rozmowy w Mińsku, Bonn i budżet na 2015 r. tematem konfenecji ministra Sawickiego

Garść bieżących informacji przekazał wczoraj (3.09.2014 r.) dziennikarzom minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Rozmowy w Mińsku, Bonn i budżet na 2015 r. tematem konfenecji ministra Sawickiego

Na wstępie minister nawiązał do sytuacji dotyczącej nadmiernej populacji dzików.

- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowano rozwiązania prawne umożliwiające wypłatę środków budżetowych wspomagających m.in. koła łowieckie – powiedział szef resortu rolnictwa dodając, że - dzięki tym działaniom możliwe jest ponoszenie przez powiatowych lekarzy weterynarii wydatków z przeznaczeniem na odstrzał dzików oraz dostarczanie i przechowywanie odstrzelonych dzików do czasu uzyskania wyniku badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń ze środków pochodzących z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej.

Minister zaapelował do samorządów, aby również brały odpowiedzialność za wykonanie planów dotyczących przeciwdziałaniu nadmiernemu wzrostowi populacji m.in. dzików, kormoranów czy też bobrów.

Wracając do głównych tematów konferencji minister zwrócił uwagę, że w przyjętej dziś przez rząd propozycji budżetu na rok 2015 na rolnictwo przeznaczono ponad 55 mld złotych, czyli o 2,4% więcej niż w roku ubiegłym.

- Z tych środków ponad 27 mld złotych przeznaczone jest na współfinansowanie działań wynikających z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej – dodał minister.

- Jutro, na Białoruś jadą przedstawiciele sektora mleka, mięsa oraz owoców i warzyw, aby określić jakimi produktami zainteresowana jest strona białoruska – poinformował szef resortu rolnictwa i dodał, że – w najbliższy wtorek udają się tam przedstawiciele inwestorów z zakresu przechowalnictwa oraz dystrybutorzy.

- Jest szansa, aby na rynek białoruski trafiło około 200 tys. ton mleka i jego przetworów – podkreślił minister Sawicki.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!