Seminarium na temat żyzności gleb

Dziś w ministerstwie odbyło się seminarium pt. „Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb?”.

 

O roli zawartości materii organicznej w glebie, jej znaczeniu w produkcji rolnej mówili, na konferencji prasowej zorganizowanej po seminarium, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz dyrektor Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach Wiesław Oleszek.

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na niepokojące zjawiska jakie od lat zachodzą w całym rolnictwie. „Ekonomizacja i uprzemysłowienie rolnictwa wpływają na realizację bardzo krótkich celów” – powiedział minister dodając, że „należy wziąć pod uwagę również i to, że gdyby gleby były znacznie zasobniejsze w próchnicę, to skutki tegorocznej powodzi byłyby też łagodniejsze”.

 

„Rolnictwo to nie tylko produkcja dobrej żywności, ale to także sprawa przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – podkreślił minister Marek Sawicki.

 

Minister zwrócił również uwagę, że kwestia zasobności gleb w materię organiczną musi mieć też swoje odbicie w toczącej się dyskusji o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

 

Dyrektor Wiesław Oleszek przedstawił wyniki wieloletnich badań gleb w Polsce. Zwrócił uwagę na znaczny spadek zawartości materii organicznej w najlepszych zmeliorowanych glebach. W ciągu 30 lat straty te osiągnęły 40% początkowej zawartości.

 

Szef instytutu podkreślił, że dzisiejsze seminarium jest pierwszym z całego cyklu spotkań poświęconych temu zagadnieniu.

 

Materiały informacyjne z dzisiejszej konferencji (.pdf 571,11 kB)

 

Źródło :http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!