Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spotkanie rolniczego Trójkąta Weimarskiego. Tematem rosyjskie embargo

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Minister rolnictwa Marek Sawicki uczestniczył wczoraj (2 września 2014 r.) w posiedzeniu...

Minister rolnictwa Marek Sawicki uczestniczył wczoraj (2 września 2014 r.) w posiedzeniu ministrów rolnictwa Trójkąta Weimarskiego. W spotkaniu w Bonn brali również udział minister rolnictwa i produkcji rolnospożywczej Francji - Stephane Le Foll oraz minister ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec - Christian Schmidt.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Głównym celem spotkania było omówienie sytuacji na rynkach rolnych po wprowadzeniu rosyjskiego embarga przed Nadzwyczajną Radą Ministrów Rolnictwa UE, która odbędzie się w najbliższy piątek – 5 września 2014 r.

Wsparcie producentów warzyw i owoców

Minister Marek Sawicki poinformował ministrów o wielkości naszego eksportu rolnego na rynek Federacji Rosyjskiej i obecne trudności, zwłaszcza na rynku owoców i warzyw po wprowadzeniu embarga. Postulował zwiększenie budżetu unijnego na program wycofania produktów z rynku oraz zmiany w programie, przygotowanym przez KE, w zakresie wsparcia producentów owoców i warzyw.

Marek Sawicki stanowczo sprzeciwił się dzieleniu w tym programie producentów na zrzeszonych i nie zrzeszonych, którzy uczestniczą w działaniach związanych z wycofaniem owoców i warzyw z rynku. Ponadto wskazał na inne formy wsparcia rynku takie jak dopłaty do eksportu, zwiększenie środków na promocję owoców i warzyw oraz pilne uruchomienie Funduszu Unijnego na pomoc żywnościową dla najuboższych.

Podczas spotkania ministrowie uzgodnili wspólne stanowisko, na wniosek Polski, wobec równego traktowania producentów owoców i warzyw w dostępie do programu rekompensat za wycofywanie produktów z rynku. Uzgodnili również potrzebę stosowania innych instrumentów wsparcia rynku rolnego wobec embarga rosyjskiego, w tym kierowanie produktów na rynki poza unijne z dopłatami do eksportu, zwiększenie funduszy na promocję unijnych produktów rolno-żywnościowych, rozszerzenie programu pomocy dla szkół.

Sytuacja na rynku mleka

Marek Sawicki przedstawił również pogarszającą się sytuację na rynku mleka i potrzebę podjęcia stosownych działań na poziomie Unii Europejskiej. Zaapelował do ministra Francji o poparcie działań Polski i Niemiec dla poprawy konkurencyjności producentów mleka, w tym nie karania ich za przekroczenie kwot mlecznych w przededniu zniesienia kwot ale też w nowej sytuacji związanej z embargiem na produkty mleczarskie.

ASF w Polsce

Minister Sawicki poinformował także ministrów o działaniach Polski wobec ujawnionych ognisk ASF.

Ministrowie Niemiec i Francji z uznaniem odnieśli się do wysiłków i działań Polski w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, deklarując poparcie dalszych działań podejmowanych przez ministra Marka Sawickiego.

Regulacja rolnictwa ekologicznego

Zgodnie z porządkiem obrad, ministrowie zajęli się też propozycją KE dotyczącą regulacji rolnictwa ekologicznego. Ministrowie, zwłaszcza Polski i Niemiec krytycznie odnieśli się do przedłożonej propozycji i wskazali szeroki wachlarz spraw, który musi być poprawiony w czasie dalszych prac nad tym rozporządzeniem.

Ministrowie uzgodnili powołanie Grupy Roboczej Trójkąta Weimarskiego, która wypracuje stanowisko dotyczące realizacji Strategii UE 2020 przez Wspólną Politykę Rolną.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl