Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spotkanie unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 14 kwietnia 2014 r. minister Marek Sawicki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów...

W dniu 14 kwietnia 2014 r. minister Marek Sawicki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej. Głównym tematem obrad była ocena wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw po reformie dokonanej w 2007 r.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W swoim wystąpieniu minister Sawicki zwrócił uwagę na potrzebę zmiany finansowania organizacji producentów owoców i warzyw z budżetu unijnego, by dać lepsze zachęty do organizowania się producentów w państwach członkowskich, o niskim poziomie zorganizowania na tym rynku.

Ponadto, minister podkreślił potrzebę większej przejrzystości i uproszczenia biurokracji. Obecne, skomplikowane procedury ubiegania się o te środki odstraszają mniejszych producentów owoców i warzyw, głównie z nowych państw członkowskich oraz tym samym pogarszają ich pozycję konkurencyjną na unijnym rynku. Minister Sawicki zaproponował większą elastyczność w wydatkowaniu środków z budżetu UE, w tym zwiększenie wsparcia organizacji producentów w zakresie inwestycji.

Po raz kolejny ministrowie dyskutowali na temat sytuacji na rynku mleka wobec przewidywanych przekroczeń kwot mlecznych w wielu państwach członkowskich UE oraz sposobu zmniejszenie kar za przekroczenie kwot. Ministrowie Austrii i Niemiec podnieśli problem nieprecyzyjnych podstaw prawnych do naliczania sankcji po 31 marca 2015r. Prawnicy Rady próbowali oddalić te wątpliwości prawne, przywołując stosowne przepisy. Komisja Europejska zapowiedziała, że temat sytuacji na rynku mleka będzie omawiany ponownie na Radzie Ministrów w czerwcu br.

Minister Sawicki odbył także kilka spotkań bilateralnych, w tym z minister rolnictwa Holandii Sharon Dijksma. Głównym tematem rozmów była sytuacja na rynku wieprzowiny w związku z ASF oraz redukcja współczynnika tłuszczowego mleka. W zakresie rynku mleka Polska i Holandia prezentują jednakowe stanowiska, by zmniejszyć sankcje dla rolników z tytułu przekroczenia kwot mlecznych.

Podczas spotkania z ministrem rolnictwa Bułgarii Dimitarem Grekovem minister Sawicki uzyskał zapewnienie o poparciu Bułgarii naszego dążenia do zmniejszenia sankcji za przekroczenie kwot mlecznych. Obecnie, stanowiska państw członkowskich w tej sprawie rozłożyły się po połowie, czyli tyle samo jest państw członkowskich popierających zmniejszenie sankcji za przekroczenie kwot mlecznych jak i prezentujących stanowiska odmienne, a mianowicie by w tej kwestii nie zmieniać zasad obowiązujących na rynku mleka do zakończenia systemu kwotowania.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Ceny artykułów mleczarskich
 • Ceny artykułów mleczarskich

  W styczniu cena masła w blokach ukształtowała się w granicy 18,73 zł/kg i była mniejsza o 15,3% niż w grudniu oraz o 3,7% niż w porównywalnym okresie 2017 roku.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl