Wizyta unijnego komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalli

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z komisarzem UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johnem Dalli.

Wizyta unijnego komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalli

Rozmawiano o zagadnieniach z zakresu bezpieczeństwa żywności i weterynarii oraz hodowli i ochrony roślin. Omówiono sprawy, które pojawią się na agendzie w czasie polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Komisarz Dalli oświadczył, że Komisja Europejska jest za tym, aby Polska dołączyła do grupy krajów, w których podwyższa się wiek bydła badanego w kierunku BSE. Poruszono kwestię zakazu karmienia zwierząt białkami pochodzenia zwierzęcego, sprawę niezmiernie ważną dla polskich producentów drobiu i trzody chlewnej. Komisarz Dalli poinformował, że Komisja Europejska popiera jak najszybsze rozpoczęcie znoszenia zakazu skarmiania przetworzonych białek zwierzęcych. W czerwcu 2011 r. będą gotowe projekty aktów legislacyjnych, które będą procedowane w czasie polskiej Prezydencji.


Minister M. Sawicki poinformował Komisarza o przygotowaniu przez Głównego Lekarza Weterynarii zmiany programu zwalczania wścieklizny na 2011 r. oraz przesłaniu do Brukseli programu szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w strefie buforowej obejmującej Ukrainę. Jest to program finansowany w całości ze środków KE.


Podczas spotkania omawiano sprawy przepisów fitosanitarnych stosowanych w imporcie przez Federację Rosyjską. Poruszono także problemy dotyczące stosowania GMO. Komisarz Dalli podkreślił, że konieczne są w tym kierunku dalsze badania i analizy.


Podczas rozmowy na temat klatek dla kur niosek minister Sawicki zaproponował kilka wariantów rozwiązania tej kwestii. Komisarz poprosił o przesłanie dodatkowych informacji statystycznych dotyczących tego sektora produkcji.


Na zakończenie spotkania Komisarz Dalli wymienił sprawy, które zdaniem Komisji będą rozpatrywane w czasie polskiej Prezydencji. Należy do nich m.in.kwestia etykietowania żywności oraz tzw. nowa żywność (novel food).


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!