Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w IV kwartale 2016 roku

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w IV kwartale 2016 r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w okresie od października do grudnia br.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w IV kwartale 2016 roku

Rynek nawozów mineralnych

 
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 6:20:30, Wap Mag oceniono jako dobry, siarczan potasu, superfosfat wzbogacony 40%, polifoskę 8:24:24 oraz 4:12:32 jako średni, superfosfat pojedynczy granulowany, wapno magnezowo-tlenkowe CaO min. 50% i amofoskę jako słaby.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia w analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono jedynie zaopatrzenie w nawozy azotowe występują w 86-92% punktów sprzedaży, dobre jest zaopatrzenie w sól potasową w 79% punktów i polifoskę 6:20:30 – w 81-86% punktów, polifoska 8:24:24 - zaopatrzenie średnie – w 66% punktów. Jako dostateczne - zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany – w 41% punktów, i wapniowo-magnezowe w 43% punktów. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony 40% - w 36% punktów, siarczan potasu – 29% i polifoskę 4:12:32 w 23%. Jako bardzo słabe - wapniowe – są dostępne w 18% punktów sprzedaży i amofoska w 12% punktów sprzedaży.
 
W województwie małopolskim jako dobre określono zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24, polifoskę 6:20:30. Poziom wystarczający cechuje zaopatrzenie w nawozy fosforowe i nawozy wapniowe. Słabe jest zaopatrzenie w siarczan potasu (jest bardzo mało notowań i ceny mogą być mało wiarygodne), a bardzo słabe w polifoskę 4:12:32 oraz amofoskę.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe i fosforowe określono jako dobry, ale zainteresowanie kupnem jest słabe. Brak popytu na sól potasową, w 33 % punktów brak siarczanu potasu. W odniesieniu do nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych – stan zaopatrzenia dobry, ale brak zainteresowania. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych – stan zaopatrzenia dobry, ale wysokie ceny nawozów, ograniczone zainteresowanie kupnem.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie. Nadal nie występuje na rynku siarczan potasu. Zwraca uwagę informacja, że superfosfat pojedynczy granulowany jest sprowadzany także spoza województwa.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!