Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2019r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2019r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w lutym 2019r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2019r.
Rynek nawozów mineralnych
 
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
w województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w większość analizowanych nawozów oceniono jako wystarczający. Jako średnie oceniono zaopatrzenie w siarczan potasu, wapno magnezowo-tlenkowe, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie w saletrzak i mocznik obecne w 100 % punktów sprzedaży. Dobre jest zaopatrzenie w saletrę amonową i polifoskę 6:20:30 - w 90% punktów oraz sól potasową w 87% punktów. Średnie zaopatrzenie jest w - polifoskę 8:24:24 - w 79% punktów. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono wapno magnezowe - w 40% punktów, siarczan potasu 33% i superfosfat pojedynczy granulowany 37% oraz superfosfat wzbogacony w 57% punktów. Bardzo słabe jest zaopatrzenie w nawozy wapniowe w 27% punktów, polifoskę 4:12:32 w 11% punktów i w amofoskę - w 10% punktów sprzedaży.
 
W województwie małopolskim dobre jest zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 6:20:30 oraz polifoskę 8:24:24. Jako wystarczające określono zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony granulowany. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany i amofoskę. Brak jest notowań o obecności siarczanu potasu, polifoski 4:12:32, ale zamiast tych nawozów wieloskładnikowych jest w sprzedaży Unifoska 4:12:12 w cenie 115-125 PLN.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono jako dobry, jedynie zaopatrzenie w mocznik jest na poziomie 83%. Słabe jest zaopatrzenie w nawozy fosforowe - w 50% punktów. Brak superfosfatu pojedynczego granulowanego oraz w 33% punktów superfosfatu wzbogaconego. Brak jest popytu na sól potasową, a w 33% punktów sprzedaży brakuje siarczanu potasu. Stan zaopatrzenia w nawozy wapniowe jest dobry, jest dostępny w 83% punktów. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych - stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb, ale wysokie ceny nawozów powodują ograniczone zainteresowanie kupnem. Polifoska 4:12:32 występowała w 50% punktów.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, a także polifoskę 8:24:24 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, siarczan potasu, wapno, nawozy wapniowo-magnezowe, polifoskę 6:20:30 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie. Brak jest polifoski 4:12:32.
 
W województwie podkarpackim zaopatrzenie w większość analizowanych nawozów jest dobre. Zaopatrzenie w siarczan potasu oraz polifoskę 4:12:32 i superfosfat wzbogacony 40%, jest wystarczające.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!