Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2016 r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2016 r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w piątym miesiącu bieżącego roku.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2016 r.

Rynek nawozów mineralnych

W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.

W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoski 6:20:30 oraz 4:12:32 oceniono jako dobry, superfosfat pojedynczy granulowany, siarczan potasu, Wap Mag, polifoskę 8:24:24 i amofoskę jako średni, wapno tlenkowe CaO min. 80% jako słaby.

W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.

W województwie lubuskim stan zaopatrzenia w analizowane nawozy jest wystarczający.

W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono jedynie zaopatrzenie w nawozy azotowe występują w 94-97% punktów sprzedaży, dobre jest zaopatrzenie w sól potasową w 84% punktów. Jako dostateczne – zaopatrzenie w polifoskę 8:24:24 i superfosfat wzbogacony 40% - 45-48% punktów. Jako średni polifoskę 6:20:30 – w 61% punktów polifoskę 4:12:32 - w 55% punktów. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany, siarczan potasu w 30% punktów, nawozy wapniowo- magnezowe w 39% punktów. Jako bardzo słabe - wapniowe są dostępne w10% punktów sprzedaży i amofoska w 16% punktów sprzedaży.

W województwie małopolskim jako dobre określono zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24. Poziom wystarczający cechuje zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany oraz polifoskę 6:20:30. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony 40% i nawozy wapniowe. Brakuje na rynku siarczanu potasu i polifoski 4:12:32 - w sprzedaży unifoska.

W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe i fosforowe określono jako dobry, ale zainteresowanie kupnem jest słabe. Jeśli chodzi o superfosfat pojedynczy granulowany oraz siarczan potasu i amofoskę – w 66% punktów sprzedaży występują, dla superfosfatu wzbogaconego 40% odsetek ten wynosi 85%. Nawozy wapniowo-magnezowe występują w 66% punktów. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych – stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb, ale wysokie ceny nawozów powodują ograniczone zainteresowanie kupnem.


W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie. Nadal nie występuje na rynku siarczan potasu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: