Kompost- sporządzanie, stosowanie

Kompostowanie to bardzo dobra forma uzyskiwania z odpadów roślinnych materii organicznej wykorzystywanej do nawożenia w ogrodach. Jest to najtańsze źródło pozyskiwania nawozu organicznego, który nie spowoduje przenawożenia oraz nie zatruje środowiska.

Kompost- sporządzanie, stosowanie
Proces kompostowania można przeprowadzić w pryzmie kompostowej lub w kompostowniku. Kompostowanie w pryzmie ograniczy wydatki związane z zakupem lub budową kompostownika. Kompost pozyskuje się z odpadków roślinnych, które ulegają procesom rozkładu przy udziale mikroorganizmów.
Pryzmę kompostową można zakładać od wiosny do jesieni. Pryzmę należy zlokalizować na uboczu ogrodu, powinna być zasłonięta od słońca i wiatru. Najlepsze rozmiary pryzmy to 120 cm wysokość i 150 cm szerokość. Takie rozmiary pryzmy zapewniają swobodny przepływ powietrza oraz sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów i dżdżownic, których praca tworzy bardzo dobry kompost. Materiał wykorzystywany do sporządzenia pryzmy to resztki roślinne - liście, chwasty, resztki jedzenia takie jak obierki od warzyw i owoców, fusy. Na to nałożyć możemy torf, ziemię, zeszłoroczny kompost. Układane warstwy należy przekładać ziemią ogrodową. W celu usprawnienia procesów rozkładu należy przerobić pryzmę kompostową co 2 miesiące. Przerabianie to nic innego jak przekopywanie warstw, tak aby warstwy wierzchnie kompostu znalazły się na spodzie, a spodnie trafiły na wierzch pryzmy.
Można przyspieszyć procesy rozkładu poprzez dodanie do pryzmy preparatów biodynamicznych, które sporządzać można z pokrzywy, kozłka lekarskiego lub rumianku. Dobrze jest też wrzucić do pryzmy dżdżownice zebrane w ogrodzie. Dobrze jest zastosować biopreparaty poprawiające właściwości i jakość kompostu. Dobrej jakości kompost tworzy się około 1,5 roku, a zastosowanie zabiegów ułatwiających rozkład może ten proces skrócić nawet do 9 miesięcy. Dobry kompost powinien mieć ciemnobrunatną barwę i zapach świeżej ziemi.
Kompostem nawozić można warzywa, kwiaty, drzewa, krzewy i ściółkować glebę pod roślinami. Najodpowiedniejszy termin stosowania kompostu to jesień, wtedy wkopujemy go na głębokość 30 cm. Wiosną też można zastosować kompost ale musi on być w pełni dojrzały. Stosowanie kompostu poprawia strukturę gleby, właściwości wodno-powietrzne. W glebie nawożonej kompostem gromadzi się więcej substancji korzystnych do wzrostu roślin. Ziemia nawożona kompostem zatrzymuje więcej wody oraz ułatwia rozwój roślin na glebach o odczynie kwaśnym lub zasadowym.


Tagi:
źródło: